Přijdeme o svobodu a peníze. Miroslav Kalousek řekl, co čeká Česko, když premiérem bude znovu Babiš

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2021

Ve dnech 8. a 9. října se uskuteční sněmovní volby a podle politiků i expertů půjde o nejdůležitější volby od roku 1989. Jednoduše řečeno se hraje o to, zda Česko bude pokračovat s Andrejem Babišem (67) v čele země, nebo se do role premiéra dostane někdo z tzv. »protibabišovského« bloku, tou osobou by byl nejspíše předseda ODS Petr Fiala (57). Opoziční politik a člen TOP 09 Miroslav Kalousek (60) je přesvědčen, že s Andrejem Babišem v čele prohraje Česká republika svou budoucnost. "S ním tady vznikne oligarchie východního typu, kdy vybraným skupinám a lidem bude dovoleno všechno," řekl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Miroslava Kalouska se ve volbách hraje hlavně o to, kdo získá ve sněmovních lavicích většinu, zda »protibabišovské« koalice bude mít 101 a více mandátů, nebo zda vládu sestaví ANO a opře se o SPD, komunisty či jinou stranu.

Miroslav Kalousek je přesvědčen, že prezident Miloš Zeman (76) bude chtít, aby v premiérském křesle pokračoval Andrej Babiš. "Jedna věc je, kdo bude po volbách premiérem, jiná věc ale je, kdo bude premiérem s důvěrou. Nepodezírám ani pana prezidenta Zemana ani pana Babiše z ničeho ušlechtilého, takže předpokládám, ať už volby dopadnou jakkoliv, i kdyby Andrej Babiš nevyhrál, tak pod nějakou záminkou bude jmenován předsedou vlády České republiky. Velmi záleží na tom, zda ty dva opoziční bloky, SPOLU a Piráti se STAN, budou mít dohromady 101 a více poslanců a zda budou mít naprostou vůli a odhodlání prosadit své zájmy. Pokud budou mít 101 a více poslanců, tak je strašně moc důležité, aby koalice dokázaly panu prezidentovi neprodleně po volbách sdělit, že mají tu většinu, že vláda vychází z voleb do Poslanecké sněmovny a nikoliv z vůle prezidenta republiky. Je třeba dát najevo, že pokud prezident nebude respektovat vůli většiny Poslanecké sněmovny, tak udělají vše pro to, aby prezidentem nebyl," vyjádřil se bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kartelové spojení Zeman a Babiš ohrožuje přítomnost i budoucnost Česka. Pokud by se nepovedlo Andreje Babiše z premiérského postu odstranit, čeká Českou republiku podle Kalouska budoucnost bez svobody, bez práva i bez peněz.

"Pokud bude premiérem dál Babiš, přestanou platit pravidla, která jsme si stanovili v ústavě. Zeman a Babiš jsou schopní je přepsat, nebudou stávající pravidla respektovat. Přestaneme žít podle domluvených pravidel a přestaneme být svobodní," to je první jev, který podle Kalouska přijde, pokud Babiš a Zeman zůstanou v čele země.

"Zcela přestane platit zásada, že se všem měří rovným metrem, vznikne tady oligarchie východního typu, kdy vybraným skupinám a lidem bude dovoleno všechno, ostatní budou muset držet ústa a krok a nechat si všechno líbit," dodal Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že reálně zanikne koncept práva, na jaký byli občané zvyklí.

"Za třetí pak hrozí, že ve prospěch tohoto mocenského kartelu, který si moc chce užívat ještě čtyři roky, bude vytunelována naše budoucnost na příštích 30 let," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz vyhlídky Česka Kalousek, který několikrát zopakoval, že spojení Zeman a Babiš občanům Česka nic dobrého nepřinese.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.