Reklama:

Přijměme všechny Afghánce, kteří bojovali proti islamistům, říká předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michal Protivansky / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36) apeluje na vládu, aby přijala do Česka všechny afghánské spřátelené skupiny, které si o to řeknou a budou mít zájem. "Tito lidé rozhodně nejsou islamisté, ale právě proti islamistům Severoatlantické alianci pomáhali. Tyto lidi ta současná situace může stát doslova život," řekla šéfka TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Moc nad drtivou částí Afghánistánu definitivně převzal Tálibán. Zástupci fundamentalistického islámského hnutí po obsazení hlavního města Kábulu uvedli, že nemají zájem o čistky a mstu, ale chtějí zahájit mezinárodní dialog. Již proběhla jednání nejen s Američany, ale také s Čínou, která má v regionu ekonomické zájmy. Předpokládá se, že Tálibán nechá v příštích dnech ze země odcestovat členy opozice, kteří o to projeví zájem. Podle analytiků až potom začne náboženské hnutí utahovat šrouby směrem k domácímu obyvatelstvu.

V této souvislosti českým mediálním prostorem rezonuje otázka, kolik Afghánců by Česko mělo přijmout. Ministr obrany Lubomír Metnar (53) uvedl, že do Česka by mělo být přepraveno co nejvíce spřátelených Afghánců, kteří v dobách konfliktu pomáhali české armádě. "Pokračujeme v leteckém mostu do Kábulu. Chceme evakuovat co nejvíc Afghánců, kteří nám pomáhali," uvedl ministr ráno na Twitteru. Podle prezidenta Miloše Zemana (76) se jedná o zhruba 50 pomocníků a další členy pomocného personálu.

Reklama:

V úterý odpoledne ministr obrany Lubomír Metnar potvrdil, že se do bezpečí podařilo dostat druhý stroj. "Airbus z Kábulu je v bezpečí ve vzduchu. Kromě vojáků a velvyslance vezeme také další spolupracovníky, kteří nám v Afghánistánu pomáhali, i s jejich rodinami. Naši vojáci zasluhují úctu a poděkování. Šli za hranici svých možností, aby na palubu speciálu dostali co nejvíce lidí," uvedl ministr obrany.

Podle šéfky opoziční strany TOP 09 by Česko mělo přijmout všechny lidi, kteří o to požádají. Podle Markéty Pekarové Adamové tito lidé bezpečnostní riziko nepředstavují, protože nepatří mezi islamisty, naopak proti radikálnímu islámu bojovali.

"Určitě je nutné pomoci všem, kteří s námi spolupracovali a pomáhali naší armádě. Pokud o to budou mít zájem, měli bychom jim jasně pomoci," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně TOP 09 s tím, že na vládu v této kritické záležitosti strana apeluje dlouhodobě.

"Apelujeme na vládu nejen v posledních dnech, kdy se tam situace radikálně změnila, rychle se mění dál kvůli postupu, dnes vlastně už i tím postupem do hlavního města, ale apelovali jsme již o mnoho měsíců dříve, kdy už bylo jasné, že se stáhnou spojenecká vojska a kdy bylo jasné, že se situace může takto vyhrotit. Apelovali jsme na vládu přes příslušné výbory v Poslanecké sněmovně a přes naše poslance v těchto výborech, ať připraví program, jasně stanoví podmínky a pracuje na tom. Je vidět, že vláda to velmi podcenila. Nutno říci, že nejen česká vláda ale i jiné vlády se k tomu nezachovaly připraveně, z toho vzniká právě zmatek a chaos. Tyto lidi, kteří rozhodně nejsou islamisté, ale právě proti islamistům Severoatlantické alianci pomáhali, může současná situace stát doslova život," dodala pro ŽivotvČesku.cz šéfka strany, která jde do voleb po boku KDU-ČSL a ODS v koalici s názvem SPOLU.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: