Reklama:

Primář infekčního oddělení popsal, zda je chřipka v kombinaci s covidem rizikem. Můžeme léčit obojí najednou, říká Pavel Dlouhý

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2022

Velkým tématem souvisejícím s nemocí covid-19 je aktuálně možnost jejího souběhu s chřipkou v těle jednoho pacienta. Kombinaci obou virů u jednoho člověka minulý týden oficiálně oznámila Izrael. Podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem však nejde o nic zvláštního a není třeba se takzvaného chřipcovidu významně obávat. "Řada infekcí nás nakazí současně třeba tak, že se do dýchacích cest dostanou dva původci infekce najednou, není to opravdu nic výjimečného," řekl Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz a popsal případný postup léčby obou nemocí zároveň.

Reklama:

V Izraeli byl minulý týden zaznamenán první případ souběhu chřipky a covidu, takzvaného chřipcovidu. Onemocněla jím mladá těhotná žena, neočkovaná, která je sice v nemocnici, ale s mírným průběhem. Odborníci z izraelského ministerstva zdravotnictví nyní budou zkoumat, zda kombinace těchto dvou nemocí nemůže způsobovat těžší průběh než nemoci samostatně, podle primáře infekčního oddělení však není souběh dvou infekcí ničím výjimečným, s čím by se lékaři dosud nesetkali.

"To není nic zvláštního. Řada infekcí nás nakazí současně třeba tak, že se do dýchacích cest dostanou dva původci infekce najednou, není to opravdu nic výjimečného. My jsme to zažívali třeba na podzim, kdy tady společně vládl covid spolu s RS viry. To jsou viry, které postihují všechny, ale závažněji se projevují u malých dětí, kojenců a batolat. Na podzim byla velká vlna RS virových infekcí dýchacích cest a ta se potkala s tou covidovou vlnou. My jsme měli na oddělení dost malých dětí, které měly současně RS virus a covid v dýchacích cestách. Ten covid u nich probíhal velmi lehce, jak to u nich bývá a důvod, proč ležely v nemocnici, bylo postižení dolních cest dýchacích RS virem. Někdo na ně prsknul, kapénková nákaza obsahovala buď oba viry, nebo se dostaly do kontaktu se dvěma zdroji a nakazily se dvěma původci. Opravdu to není nic výjimečného," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený lékař Pavel Dlouhý.

Reklama:

Dosud se odborníci přeli, zda chřipka a covid mohou spojit síly a souběžně se usídlit v organismu jednoho člověka. Primář z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se s takzvaným chřipcovidem však sám už v minulosti na infekčním oddělení, které vede, setkal. Proto si nemyslí, že by souběh těchto dvou nemocí měl být něčím, co průběh pandemie významně ovlivní.

"My jsme to s chřipkou a covidem vlastně zaregistrovali, možná jsme měli světovou prioritu a ani nás to nenapadlo, už na jaře 2020. Tehdy jsme měli několik případů, kdy současně pacienti měli diagnostikovanou chřipku a covid. Vesměs byly průběhy velmi lehké a v podstatě jsme měli jen laboratorní průkaz, že měli obě infekce. Byli to vesměs mladí lidé, kteří se vraceli z hor a stonali velmi lehkým způsobem jak z hlediska chřipky, tak z hlediska covidu. Podle mě to možná je senzace, ale není to nic překvapivého a ani to podle mě neznamená v současné pandemii nic zásadního," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, že kombinace chřipky a covidu je novinkou jen zdánlivě.

Viry chřipky i covidu napadají horní cesty dýchací a tudíž způsobují potíže s dechem. Jak pro ŽivotvČesku.cz uvedl imunolog Václav Hořejší, významněji se od sebe liší tím, že u chřipky jsou rizikovou skupinou i malé děti, kdežto u covidu tomu tak není. Může být proto těžké odhadnout, zda je nemocný člověk nakažený koronavirem, chřipkou, jiným virem či má dvě nemoci zároveň. Lékař popsal, jak lze souběh dvou nemocí snadno odhalit.

"Máme sety, které současně vyšetřují PCR tří původců. Máme speciální přístroj, který používáme u nás na akutním příjmu a dokáže vyšetřit PCR přímo v ambulanci. Vzoreček z nosu dáme do toho stroje a on nám během jedné hodiny sdělí výsledek a otestuje všechny původce najednou. To znamená otestuje covid, chřipku a RS virus. Takhle jsme třeba na podzim stanovovali tu dvojí infekcí koronavirem a RS virem. Kdo takovou mašinku nemá, udělá si dvě vyšetření za sebou, to je také běžně možné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník z lékařských řad.

Od začátku pandemie covidu-19 se o chřipce hovořilo jen v malé míře. Velkou zásluhu na tom nesou protiepidemická opatření, která zabraňují šíření respiračních chorob a tak i chřipka přišla o své pole působnosti. Z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021 Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v této sezóně nebyl dokonce zaznamenán jediný případ chřipky. Podobný scénář se ale letos očekávat nedá.

"Je jasné, že letos na rozdíl od loňska tu chřipka bude. Možná se budeme vracet k době před pandemií, k časům před covidem, kdy zkrátka v lednu a únoru tady případy chřipky byly. Společnost se otevřela, lidé nejsou v lockdownu, nejsou v izolaci, stýkají se, není tady už taková ochota nosit roušky, takže ten virus chřipky má podmínky pro to, aby se šířil," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, proč nelze počítat s tím, že i letos se obejdeme bez chřipky.

Velkou otázkou, kterou nyní zkoumají například i odborníci z izraelského ministerstva zdravotnictví, je, nakolik může kombinace chřipky a covidu zhoršovat průběh nemoci. Zatím není jisté, zda nákaza těmito dvěma infekcemi může být, stejně jako samotný covid, nebezpečnější například pro lidi vyššího věku, obézní či s oslabenou imunitou. Je ale způsob, jak obě nemoci léčit a léčba jedné se nevylučuje s léčbou té druhé.

"Nevíme, zda je souběh obou nemocí nebezpečnější pro osoby s komorbiditami. Takové případy zaznamenány nebyly, i ten izraelský se týká mladé ženy s lehkým průběhem. To uvidíme v následujících měsících, ale nestrašil bych. Pro lékaře je důležité ty infekce odlišit, protože na každou platí něco jiného. Na koronavirus máme buď monoklonální protilátky nebo protivirové léky zaměřené na covid. Na chřipku máme také protivirové léky, takže pokud prokážeme jednu či druhou infekci, budeme postupovat trochu jinak. Pokud prokážeme obě, tak je možné použít postupy na oba původce. Dovedu si představit, že bychom zaléčili obojí najednou," dodal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Covid a chřipka v Česku:

Od začátku epidemie v Česku předloni v březnu testy potvrdily víc než 2,483.762 případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 36.255 lidí. V uplynulém týdnu eviduje ministerstvo 337 obětí, o týden dříve jich bylo více než 500.

V chřipkové sezóně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covidu-19 u nás, čeští odborníci zaznamenali podle SZÚ asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí infekci podlehlo. V chřipkové sezóně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: