Primář infekčního oddělení promluvil o riziku vakcíny proti covid-19. A dvojí kategorii občanů

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

Očkování je jediná cesta, jak zvítězit nad zákeřným koronavirem SARS-CoV-2. Ovšem vakcinace v Česku vázne. Navíc stále existuje řada lidí, kteří jsou k novému preparátu nedůvěřiví. V budoucnu by je ale mohly přesvědčit určité výhody, které naočkovaní lidé budou oproti těm neočkovaným mít. O bezpečnosti vakcíny a polarizaci společnosti pro ŽivotvČesku.cz promluvil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Očkování v Česku proti onemocnění covid-19 je v plném proudu, nebo, doufejme, brzy bude. Tisíce vakcín se aktuálně aplikují mezi zdravotníky a rizikovou skupinu. Řada lidí ale nové vakcíně nedůvěřuje. Mohl by však existovat způsob, jak lidi motivovat k tomu, aby se očkovali. Teorie je taková, že by očkovaní mohli být v některých oblastech života zvýhodněni a prokazovali by se takzvaným očkovacím pasem, který by měl mezinárodní platnost. Vakcína je totiž zatím jediný způsob, jak potlačit pandemii, která paralyzovala celý svět a způsobila obrovské ztráty.

"Vakcína je jediný způsob, jak se dostat z krize, jak se dostat z omezení a lockdownů. Jiná cesta není a domnívám se, že je v zájmu všech. Tedy všech, kteří chtějí provozovat restauraci, chodit do kina a chtějí mít otevřený hotel, obchody a další. Vakcína je prověřená, bezpečná a jsou klinické studie a už jsou miliony lidí, kteří jsou naočkováni a jsou známé vedlejší, v celku běžné, postavakcinační reakce tak, jak to vidíme u jiných vakcín. A v celku podaných milionů dávek se neobjevilo nic, co by nás překvapilo. Není tam nic nebezpečného, než známe u jiných očkovacích látek," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

V otázce dvojí kategorie občanů - tedy očkovaných a neočkovaných se uznávaný lékař domnívá, že k tomu dojde.

"Velké téma jsou benefity pro očkované či diskriminace pro neočkované. Myslím si, že to přirozeně nastane a lidé, kteří budou očkovaní, budou mít nějaké výhody, jednodušší život. A jednoznačně to k tomu povede a pokud chceme otevřít společnost a vrátit se k nějakému normálnějšímu životu, tak to je možné nějakým nekonečným testováním, což je náročné na kapacity a drahé a otravné, nebo očkování. Jiná cesta neexistuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz primář a předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavel Dlouhý.

S podzimem se blíží i sezóna respiračních onemocnění. Odborníci apelují na lidi, aby kvůli...

Postoj České republiky je zatím v otázce vakcinačního pasu nejasný. Ministerstvo zdravotnictví se odkazuje na svou Strategii očkování proti nemoci covid-19, kde se však o žádném certifikátu či »covidpasu« prozatím nehovoří.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu