Primář Pavel Dlouhý popsal, jak se nemocnice připravují na nárůst pacientů s covidem. Už víme, co dělat, říká

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2021

Denní nárůsty počtu případů nemoci covid-19 v Česku stoupají už několik týdnů, stejně tak stoupají počty nakažených, kteří potřebují lékařskou péči. Nemocnice se na případné vzedmutí nové vlny poctivě připravují a odborníci věří, že díky proočkovanosti i promořenosti už nebude hospitalizace nutná u tolika lidí, jako například vloni na podzim či na jaře. Lékaři věří, že o všechny pacienty se dokážou dobře postarat. "Jsem přesvědčený, že i přes narůstající počty nakažených se nám v této vlně podaří zachránit podstatně více pacientů než ve vlnách předchozích," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou nepřetržitě od konce srpna a sezóna respiračních onemocnění je v plném proudu. Podle odborníků by se letos neměl opakovat tak rapidní nárůst pacientů s covidem, jaký bylo možné pozorovat na jaře či během loňského podzimu. Nemocnice jsou přesto velmi dobře připravené a podle primáře Pavla Dlouhého to je z velké části i díky zkušenostem získaným během posledních téměř dvou let.

"Zcela určitě dojde k dalšímu nárůstu, stále všichni doufáme, že nebudou tak vysoká čísla jako před rokem a půlrokem. Výhodou je, že naše nemocnice už to dobře umí, znají to a vědí, co dělat. Už dokáží s přibývajícími počty pacientů aktivovat další a další kapacity, jak intenzivních lůžek, tak standardních. V současné době většina pacientů ještě stále je na infekčních a plicních odděleních, ale pokud by počty dál stoupaly, bylo by potřeba pro ně vyčlenit další kapacity, protože množství lůžek na infekčních a plicních odděleních je nějak omezené," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení.

Aktuálně už jsou jasně dané postupy, jak s pacienty s covidem zacházet a co dělat, pokud jich bude znovu hodně. "Všem nemocnicím jsme teď poskytli velké bedny a balíky s doporučenými postupy, kde všichni čeští lékaři, a to jak v ambulantním sektoru, tak v nemocniční části, kteří se budou věnovat covidu, dostanou přesné noty a postupy, jaké léky fungují, kdy je mají nasadit a jde o postupy, které prokazatelně snižují počty úmrtí o desítky procent. Jsem přesvědčený, že i přes narůstající počty nakažených se nám v této vlně podaří zachránit podstatně více pacientů než ve vlnách předchozích," přiblížil Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, co se dělá pro to, aby hospitalizovaní pacienti měli možnost se ve zdraví vrátit domů.

Odborníci věří, že letošní podzimní vlna nebude pro nemocnice a jejich personál tak náročná. Vliv na to má mít proočkovanost i promořenost. Stále ale apelují na neočkované, aby zbytečně neriskovali nákazu, hospitalizaci a případné následky a pro vakcínu si do očkovacího centra či k praktickému lékaři došli.

"Samozřejmě je dobře, že je tu nějaká proočkovanost a promořenost. To, že ty počty nakažených narůstají zejména mezi dětmi či středně starými lidmi, je také dobře, tam je ten závažný průběh s potřebou hospitalizace méně častý. Nicméně vidíme i jednotlivé příběhy mladých zemřelých, mohou zemřít i mladí lidé. Pořád dokola budeme opakovat, že očkování významně snižuje riziko nákazy a závažného průběhu. Stoprocentní garanci poskytnout nemůže, ale riziko snižuje," dodal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.