Primář Pavel Dlouhý popsal, jak se projevuje nově objevená nemoc postihující děti po prodělání covidu-19
Poměrně závažná reakce imunitního systému nazývaná PIMS-TS - syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi se objevila už u zhruba 200 dětí v Česku. U některých ani nikdo z rodičů netušil, že se předtím nakazily covidem-19. Reakce imunitního systému může poškodit orgány, zejména srdce. Lékaři zatím neví, proč jsou některé děti k tomuto syndromu náchylnější než jiné. "Jde o velmi vzácné případy. Mohou být ale skutečně závažné," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.
Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi PIMS-TS se v Česku začal objevovat na podzim s druhou vlnou koronavirové epidemie. Stejně jako přibývá dospělých s koronavirem, je i víc případů nakažených dětí. Zatímco loni byla podle dětských lékařů většina malých pacientů bez příznaků a nákaza se potvrdila až při trasování blízkých kontaktů, teď se u dětí projevují příznaky častěji.
"PIMS sám o sobě již není infekční chorobou, objevuje se v době, kdy vlastní infekce už pominula, kdy rodič ani nemusí vědět, že jeho potomek prodělal covid. Následně se u něj rozvine horečnaté onemocnění s nějakými vyrážkami a může dojít k poškození srdce či cév. Ale jde o velmi vzácné případy. Mohou být ale skutečně závažné, pediatři to dnes dobře umí rozeznat a diagnostikovat. Existuje léčba, jak je uzdravit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý s tím, že jde o patologickou reakci imunitního systému, která je vyprovokována nedávno proběhlou infekcí.
PIMS je popisován u dětí a dospívajících lidí od útlého věku do 23 let. Lze ho diagnostikovat, pokud se u dítěte po prodělané infekci covid-19 projeví akutní příznaky, a to včetně horečky a zvýšených zánětlivých laboratorních ukazatelů, a k tomu se přidají další známky závažného selhávání orgánů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.