Případ Ondřeje Kúdely se vrátil i během EURO. Hráčův právník se bude ptát, proč se neměří všem stejně

Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

Měl patřit k oporám na Mistrovství Evropy, účast na šampionátu mu ale překazil verdikt organizace UEFA. Obránce Slavie Praha Ondřej Kúdela (34) si odpykává trest na deset zápasů za údajný rasismus. Nevhodné chování některých hráčů se ale řeší i během EURA. Rakouský hráč Marko Arnautovic rasisticky urazil protihráče ze Severní Makedonie. Trest dostal na jediný zápas. "Na případ Marka Arnautovice při odvolání u Mezinárodní sportovní arbitráže určitě upozorníme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Kúdelův právník René Cienciala.

Pilíř české obrany Ondřej Kúdela na EURU neodehraje ani jeden zápas, protože pyká za údajný rasismus. Při utkání Evropské ligy v Glasgow měl rasisticky urazit domácího hráče Glena Kamaru. Český hráč vyfasoval trest, i když urážku nikdo neslyšel - Ondřej Kúdela si při proslovu zakryl ústa.

Jenže disciplinární komise uvěřila svědectví, které svému kamarádovi poskytl spoluhráč Bongani Zungu. I když televizní kamery ukázaly, že nadávky slyšet nemohl, protože byl od incidentu daleko. Ondřej Kúdela s odvoláním neuspěl a stížnost nyní směřuje k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Fanoušci nyní případ Ondřeje Kúdely znovu řeší, protože rasistické poznámky se objevily i během samotného Mistrovství Evropy. Rakouský hráč Marko Arnautovic na protihráče Egzona Bejtulaie pokřikoval protialbánskou nadávkou. UEFA trestala, ale Marko Arnautovic dostal trest na jediný zápas, i když jeho nadávku slyšelo, na rozdíl do slov Ondřeje Kúdely, plno svědků.

Advokát českého hráče René Cienciala pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že před Mezinárodní sportovní arbitráží chtějí nejnovější případ z EURA zmínit.

"V tuto chvíli nechci komentovat detaily obhajoby, nemám k tomu od klienta svolení. Určitě ale upozorníme i na případ Marka Arnautovice. Budeme ale odkazovat i na další případy, například na kauzu Atalanta, kde bylo těch svědků mnohem více. Máme i jiné historické nálezy, na které jsme poukázali. Bohužel UEFA se v našem případě odchýlila od vlastní judikatury bez nějakého seriózního zdůvodnění. Doufáme, že u Mezinárodní sportovní arbitráže to bude možné znovu projednat," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřeje Kúdely.

Případ Atalanta, který René Cienciala zmínil, se odehrál v roce 2018. Hráč Borussie Dortmund Michy Batshuayi uvedl, že ho rasisticky uráželi fanoušci týmu Atalanta Bergamo. UEFA tehdy ale Atalantu nepotrestala, urážky se nepovedlo prokázat. "Je rok 2018 a stále jsou z tribun slyšet rasistické opičí skřeky… to jako vážně?" napsal na Twitteru později belgický reprezentant tmavé pleti, který se s verdiktem organizace UEFA nesmířil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.