Zase budu potřeba, tuší Prymula. Případů nákazy koronavirem se potvrdilo přes 9000, zemřelo 317 lidí

Roman Prymula byl klíčovou postavou v boji s koronavirem.
Roman Prymula byl klíčovou postavou v boji s koronavirem.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem přesáhl číslo 9000, uzdravených je už 6182. Obětí je 317 a v nemocnicích s COVID-19 bojuje 148 pacientů. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Roman Prymula se obává, že epidemie ještě neskončila a že jeho odchod z pozice náměstka byl možná předčasný.

Česko má už 9002 potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie. Uzdravených je 6182, naopak obětí 317. Zda k nim patří i pacientka z brněnské nemocnice, která dostávala remdesivir, ale bohužel podlehla jiným zdravotním komplikacím, není jasné.

S koronavirem momentálně bojuje asi 2500 inifkovaných, z toho 148 lidí v nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví data zveřejňuje na svých webivých stránkách.

Prymula: Možná mě povolají

Hlavní epidemiolog Roman Prymula se obává, že navzdory rychlému rozvolňování opatření ještě není vyhráno. Po otevření hranic hrozí evropským zemím opětovné zavlečení koronaviru z Jižní Ameriky, kde se teď šíří nekontrolovaně. Podle Prymuly však existuje i hrozba, že se z ohniska v Dole Darkov na Karvinsku stane plošná nákaza.

"To nebezpečí tu je. Proto se musí dát velký pozor. Je potřeba si uvědomit, že epidemie na začátku začala od pár jedinců v populaci a v tuto chvíli už jde o poměrně velké ohnisko nákazy. Je nutné, aby se ty kontakty nějakým způsobem zafixovaly," řekl Prymula Životu v Česku. Není prý vyloučeno, že zase bude s epidemií radit vládě. "Nechci předbíhat, ale možné je všechno. Zase tak daleko nebudu," dodal odborník.

Prymula k poslednímu květnu opouští post náměstka ministra zdravotnictví kvůli špatným vztahům s Adamem Vojtěchem. Stane se z něj vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví, místo mu nabídl premiér Andrej Babiš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.