Případů nemocí přenášených klíšťaty je letos více než loni, varuje SZÚ. Infektoložka poradila, co dělat s přisátým parazitem

Klíště - Ilustrační snímek
Klíště – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2022

Případů nemocí přenášených klíšťaty je podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce srpna více než ve stejném období loni. Lékaři letos nahlásili 441 nakažených klíšťovou encefalitidou a 2035 případů lymské boreliózy, loňské počty byly asi o čtvrtinu nižší u boreliózy a zhruba o 13 procent u encefalitidy. Zhruba třetina lidí se přitom každoročně nakazí ještě na podzim. To znamená jediné, v letošním roce je klíšťat hodně a je tedy důležité dávat pozor a vědět, co dělat v případě podezření na lymeskou boreliózu, kterou mohou způsobit. "Přisátí by mělo být delší, udává se několik hodin až kolem jednoho dne, ale samozřejmě to není stoprocentní. Proto by se klíště mělo co nejrychleji vytáhnout, aby se eliminovala rizika. Lidé si klíště mohou vyndat sami, použít pinzetu a dezinfekci. Nevadí, když tam zůstanou kusadla, protože ta nejsou infekční," objasnila primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF Ostravské univerzity pro ŽivotvČesku.cz.

Klíště je známým přenašečem nejen klíšťové encefalitidy, ale také lymeské boreliózy. V obou případech se po nákaze mohou objevit vážné zdravotní problémy, které po praktickém lékaři řeší specializovaná oddělení.

Nejvíc případů do konce srpna lékaři nahlásili v roce 2020, klíšťové encefalitidy 589, což bylo nejvíc nejméně od roku 2013, uvedl SZÚ. Boreliózou se nakazilo za stejné období 2429 osob, více jich bylo například v letech 2016 a 2018. Zatímco u ostatních infekčních nemocí počty případů v prvním roce pandemie covidu-19 významně klesly, u nemocí přenášených klíšťaty to bylo naopak. Odborníci tehdy uváděli, že lidé v době, kdy byly jiné možnosti vyžití, ať už sportoviště nebo kultura, uzavřeny, více lidí zamířilo do přírody.

"Aktivita klíšťat je samozřejmě vysoká, což bývá obecně přes léto. Pravdou je, že letos je jich opravdu hodně. Počasí jim přeje – je dostatečně vlhko i teplo. Nebezpečí, že se na člověka klíště přisaje, hrozí asi všude, ale nejvíce pak v lesích, na polích, ve vysoké trávě a podobně. Velkým rizikem je pak přenos lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy," vyjádřila se bioložka Ivana Hradská ze Západočeské univerzity v Plzni pro ŽivotvČesku.cz s tím, že právě příznaky boreliózy bývají velmi různé.

Po návratu z lesa, ale i ze zahrady nebo parku by se lidé proto vždy měli prohlédnout. U klíšťové encefalitidy dochází k přenosu viru od zakousnutého klíštěte již za několik desítek minut. Nemoc, proti které je možné očkování, není možné zastavit, lékaři tlumí pouze jeho příznaky, jako jsou bolesti hlavy, vysoké horečky, zvracení, světloplachost, ale také otoky mozku, protože virus napadá mozek a míchu.

Primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF Ostravské univerzity Lenka Petroušová popsala, na co si dávat pozor a jaké jsou možnosti léčby.

"Pokud se člověku objeví flek po klíštěti, měl by navštívit lékaře. Po fleku se nevyšetřují protilátky. Ostatní příznaky, které mohou být jako projev boreliózy, hodnotí lékař - na základě toho posílá pacienta do odborné ambulance nebo případ řeší sám. Přisátí by mělo být delší, udává se několik hodin až kolem jednoho dne, ale samozřejmě to není stoprocentní. Proto by se klíště mělo co nejrychleji vytáhnout, aby se eliminovala rizika. Lidé si klíště mohou vyndat sami, použít pinzetu a hlavně dezinfekci. Nevadí, když tam zůstanou kusadla, protože ta nejsou infekční. Určitě s ním nemusí chodit na pohotovost," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz renomovaná lékařka, která je také členkou Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Borelióza, proti které vakcíny zatím dostupné nejsou, je asi pětkrát častější. K přenosu viru na člověka ale dochází nejdříve po 24 hodinách od zakousnutí klíštěte. Nemoc se nejčastěji léčí antibiotiky.

"Určitě je důležité se očkovat proti klíšťové encefalitidě, aby se zbytečně nerozvinulo něco, co můžeme chránit očkováním. Je tendence, že se na boreliózu svádí všechno možné a lidé se na to upínají. Ano, je problematická, protilátky v nás zůstávají dlouho, ale neznamenají nemoc. Pro boreliózu tedy platí, že s flekem se má jít k lékaři – časová prodleva není tak moc důležitá. Nemusí se při ní odebírat protilátky, stačí léčba. Proti borelióze existují antibiotika, není však očkování. Klíšťová encefalitida je zase virus, na který nejsou antibiotika, tedy nemůžeme léčit. Jediná možnost, jak se proti ní chránit, je očkování," uzavřela lékařka Lenka Petroušová pro ŽivotvČesku.cz.

Zdravotní pojišťovny hradí vakcínu proti klíšťové encefalitidě od letošního roku lidem nad 50 let. Podle dřívějších dat SZÚ jsou právě lidé ve věku 60 až 64 let nejčastějšími nakaženými. Mladším zdravotní pojišťovny po zaplacení u lékaře nebo v očkovacím centru proti dokladu část ceny očkování proplatí z fondu prevence.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.