Reklama:

Přívalové deště, zlámané stromy, tvoření supercely. Bouře přinesla potíže s elektřinou pro 12 tisíc rodin

Přívalové deště - ilustrační foto
Přívalové deště – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Vydatný déšť a bouřky přinesly problémy zejména na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Potíže s dodávkami elektřiny mělo v úterý ráno 12 tisíc domácností. "Aktuálně řešíme 23 poruch na vedení vysokého napětí. Ve středních Čechách jde především o Rakovnicko a Kladensko, na Plzeňsku jde o oblast Klatovska. Bez elektřiny je na 7500 odběrových míst," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí skupiny ČEZ Soňa Helingerová.

Reklama:

Předpověď meteorologů o devastující noční bouřce se vyplnila. Nárazy větru lámaly větve a vyvracely stromy. Nebezpečí přinesly také kroupy a blesky. Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 12 tisíc domácností mělo v úterý ráno potíže s dodávkami elektřiny. Vydatný déšť a bouřky urputně řádily hlavně na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Hasiči nejvíce odstraňují spadlé stromy a čerpají vodu ze zatopených míst. V platnosti je nadále výstraha meteorologů.

"Aktuálně řešíme 23 poruch na vedení vysokého napětí. Ve středních Čechách jde především o Rakovnicko a Kladensko, na Plzeňsku jde o oblast Klatovska. Bez elektřiny je na 7500 domácností, poruchové čety jsou v terénu, pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení během úterního dopoledne," řekla v úterý po osmé hodině ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí skupiny ČEZ Soňa Helingerová.

Reklama:

V Pardubickém kraji v pondělí odpoledne hasiči zasahovali u 15 událostí v souvislosti s počasím. Jednalo se zejména o popadané stromy, ale na některých místech kraje musela být nasazena i čerpadla k odčerpání vody po přívalovém dešti.

Více než 40 výjezdů hasiči absolvovali v pondělí večer v Olomouckém kraji. Řešili hlavně popadané stromy na silnicích a poškození elektrického vedení. Hasiči odčerpávali také vodu ze zatopené garáže s autem a altán odvátý do 3. patra v Zábřehu. V Odrlicích hasiči likvidovali následky utržené střechy.

Více než 70 událostí v souvislosti s bouřkami se řešilo v Jihomoravském kraji. Na Znojemsku spadl strom do kolejiště. Událost se obešla bez zranění. Osm lidí bylo nutné z vlaku evakuovat.

"Frontální rozhraní se nad Českou republikou bude vlnit celý pracovní týden – i nadále se budou tvořit místy silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, tj. přívalovým deštěm – jeho intenzita poroste až k 50 mm, krupobitím a silným větrem – až 90 km/h. Meteorologické modely udávají i vysoké hodnoty CAPE, tedy dostupnou konvektivní potenciální energií pro tvorbu bouřek a výrazný střih větru, což jsou dobré podmínky pro tvorbu supercelárních bouří. Ty jsou spojeny s tornády. Takzvaná supercela je bouřka tvořená silným vzestupným proudem, který rotuje kolem své osy tzv. mezicyklona, v Česku ale nejsou tak časté jako v USA. Jejich zvýšený počet přinesl například 16. červen 2016 nebo 22. červen 2017. V květnu 2001 se ze supercely na území Česka vytvořilo tornádo. Tyto bouře mají delší dobu životnosti," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: