Pro obyvatele Českého Švýcarska zasažené požárem lidé vybrali už miliony. Psycholog popsal, co stojí za velkou vlnou solidarity

Hřensko, požár
Hřensko, požár
Foto: Jiří Meixner / iDNES.cz / Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2022

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, téměř čtyři miliony korun. Sbírku včera odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem. "Teď bude období, kdy bude okolí poměrně štědré a budou přicházet poměrně štědré dary," okomentoval solidaritu pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (55).

Čtvrtý den zasahují hasiči u požáru v národním parku České Švýcarsko. Požár se přes noc nerozšířil, hasiči dál zasahují na ploše o velikosti 1000 hektarů. Podařilo se zajistit požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa u Jetřichovic a požár neohrožuje ani zatím nevystěhovanou obec Janov. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.

Do Hřenska míří posily z dalších krajů. V úterý již byli na místě hasiči z Prahy, Libereckého kraje, Plzeňského kraje, Pardubického kraje, Královéhradeckého kraje, Středočeského kraje a z pondělí na úterý dorazil záchranný útvar z Hlučína a Zbiroh. Pomoci mají také hasiči z jižních Čech a z Moravskoslezského kraje přijedou hasiči se speciálními kontejnery.

V současné době mohou lidé přispívat na sbírku pro pomoc obcím a obyvatelům, které požár národního parku České Švýcarsko zasáhl. Dosud byla vybrána částka blížící se čtyřem milionům korun od více než 5 000 dárců. Sbírka přitom byla spuštěna v úterý a vybraná částka je tak důkazem, že vlna solidarity je obrovská.

"Je lepší, že v tom je více lidí a není to individuální rána - plyne z toho vzájemná podpora. Další věc je, že zasažení lidé mají plnou podporu médií, což je výhoda. Teď bude období, kdy bude okolí poměrně štědré a budou přicházet poměrně štědré dary. Pak se ta ruka uzavře. Co se podaří vybrat teď, postižení lidé dostanou, co ne, to nedostanou," řekl k vlně solidarity při neštěstí pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Do parku v úterý dorazil polský vrtulník, který se okamžitě zapojil do pomoci s hašením. Vrtulník ze Slovenska přistál na letišti v Ústí nad Labem a zapojí se dnes ráno. Kdy dorazí dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie, zatím není jasné, bližší informace o jejich příletu budou upřesněny na poradě štábu, která začne v 07:00.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.