Proč jsou uzavřené restaurace. Epidemiolog upřesnil, na jakém stupni rizika se v nich šíří SARS-CoV-2

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat přibližně do března. Následně mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) by dále od června měla být zavedena mírnější opatření, která budou v mnohém podobná s loňským létem. Bývalý ministr zdravotnictví to ve čtvrtek uvedl v diskusi pořádané v rámci projektu HOREKA 112, kde upřesnil na jakém stupni v devítistupňové škále rizika jsou restaurace.

Aktuálně se mezi lidmi řeší, které provozovny a služby budou ještě zavřené, a jak dlouho to bude trvat. Podle Prymuly data sesbíraná po celém světě dávají jasně najevo, že riziko šíření nákazy konkrétně ve stravovacích provozech se pohybuje na sedmé či osmé příčce z devíti.

Pokud jde o hotely, riziko je na na čtvrtém stupni škály. Veškerá rizika by se v budoucnu měla promítat do vládních opatření.

V provozech, kde se lidé stravují formou švédského stolu, je podle mezinárodně uznávaného epidemiologa, a současného poradce Andreje Babiše (66), riziko na stupni osm z devíti. V běžných restauracích je riziko v devítistupňové škále na stupni sedm.

Respektovaný epidemiolog ve středu pro ŽivotvČesku.cz sestavil žebříček, v němž upřesňuje nejčastější příčinu předání viru:

  1. - Při verbálním projevu bez roušky.
  2. - Podáním ruky.
  3. - Přes dotyk na předmětu - klika od dveří, tlačítko od výtahu, numerická klávesnice bankomatu a další.
  4. - Kontakt s kontaminovaným jídlem či pitím.
  5. - Při verbálním projevu s rouškou.

Další faktorem, který má silné zastoupení ve společnosti v souvislosti s novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, je debata o tom, kde se lidé nejčastěji nakazí. 

"Rizikovost je výrazně dána současným zavedením jednotlivých opatření. Pokud opatření plošná nejsou, uplatňují se v přenosu domovy seniorů, školy, zaměstnání, rodina, zdravotnická zařízení, restaurace, oslavy, apod. Pokud jsou rizikové aktivity uzavřeny, místa nákazy se logicky mění," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu