Proč se bojíte smrti? Je krásná: Baba Vanga vylíčila, co se děje, když člověk zemře. Jiný názor poskytl renomovaný psycholog

Jeroným Klimeš
Jeroným Klimeš
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2022

Co je po smrti? Otázka, která trápí lidstvo snad od samého počátku. Podobně byla středem zájmu i pro bulharskou věštkyni a mystičku Vangeliji Pandevu Dimitrovovou – Gušterovovou (†85), přezdívanou jako Babu Vangu, která proslula nejen svým léčením, ale také věštbami, které vyslovila za svého života. V nich hovoří právě i o smrti a odpovídá na to, jak smrt vypadá. "Proč se bojíte smrti? Je krásná," uvádí slova Baby Vangy kniha Proroctví jasnovidky Vangy. Pro ŽivotvČesku.cz o tom, co přichází se smrtí, promluvil známý psycholog.

Pro řadu lidí je reinkarnace pouhou kapitolou spekulativní parapsychologie. Čas od času se ale objeví renomovaní vědci, kteří se tímto pojmem vážně zabývají. Ale taky existuje mnoho lidí, kteří hledají odpovědi a jsou přesvědčeni, že život po smrti existuje. Naopak existuje i řada skeptiků, kteří mají jasno v tom, že po smrti nic není.

"Není to psychologická otázka, ale ryze náboženská či psychologická záležitost. A těch teorií je tolik, že bychom to nedali ani dohromady, kolik jich je. Od teorie, že není nic, až po muslimy, že budou mít v posmrtném životě panny, přes život v Kristu. Teorií je mnoho. Lidský druh je jediný, pokud tedy víme, který se zajímá, co bude po životě. Tato potřeba je naprosté novum a lidé si dost dobře neumí představit, že by to mělo být nic. Vědecky na to neexistuje žádná odpověď," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš.

Bulharská věštkyně a známá léčitelka Baba Vanga proslula svými údajnými schopnostmi předpovídat věci budoucí a byla mimo jiné i vyhledávanou léčitelkou. Smrt dokonce ve svých vidinách popsala jako něco hezkého, čeho se není důvod obávat.

"Proč se bojíte smrti? Je krásná. Vidím ji jako veselou mladou ženu s rozpuštěnými světlými vlasy. Proč říkáte, že smrt je zlá? Není. Vidím ji jako pěknou světlovlasou ženu s břitvou jako oficír," uvádí slova Baby Vangy kniha Proroctví jasnovidky Vangy a pokračuje: "Duše neumírá. Pouze duchové zlých lidí jsou zlí a nechtějí je vzít nahoru. Nejsou převtěleni. Existuje převtělování, ale ne každý může být převtělen. Na Zem se znovu vrací pouze dobří a nejlepší."

Ve svých vizích pak dále popisuje smrt jako definitivní konec pouze pro fyzické tělo, ale duše podle ní přetrvává. "Po smrti umírá pouze tělo člověka. To, co zůstává a nehnije, je duše, která se rozvíjí a přechází do vyššího stadia. Děje se to takto: Nejdříve zemřeš jako prostý člověk, potom jako žák, později jako vysokoškolák, dále jako vědec nebo získáváš vysoké postavení a tak dále. Taková je cesta duše," vysvětlila známá jasnovidka, která předpověděla mimo jiné vypuknutí druhé světové války, rozdělení Československa nebo jaderný výbuch v Černobylu či záhadnou nemoc bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prodělal covid-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.