Proč se očkovaní nakazí: V ČR očkujeme vakcínou, která nekryje přímo různé mutanty zejména deltu, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo v Česku aplikováno 12,77 milionu dávek očkování proti novému koronaviru. Mezi 10,7 milionu obyvateli ČR má ukončené očkování 6,2 milionu lidí. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v ČR dominuje varianta koronaviru delta, konkrétně subtyp nově označený AY.43. Zhruba na 97 procent případů v České republice připadá varianta delta, případně delta plus. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se v současnosti v ČR očkuje vakcínami původními, které zcela nedokáží vykrýt infekčnější mutaci delta, řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Riziko, že se člověk nakazí i po očkování, je podle různých studií a tvrzení odborníků sice minimální, ale nelze ho vyloučit. Vyšší riziko existuje zejména u starších lidí a obecně u těch, kteří byli na prvním očkování třeba před šesti až osmi měsíci. S časem totiž imunita klesá, proto je kladen důraz na přeočkování třetí dávkou. Podle respektovaného epidemiologa Romana Prymuly je drobný zádrhel ještě v tom, že původní vakcíny, kterými se očkuje, nejsou schopny zcela ochránit před některými mutacemi.

"Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím. Pokud by tu byla vakcína, která se testuje někdy od srpna u různých producentů, tak by její účinek mohl být výrazně silnější a mohlo by být velmi pravděpodobné, že to přeočkování by nemuselo být tak časté, jako to máme v tuto chvíli," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, proč dochází k nákazám i u osob, u kterých bylo dokončeno očkování oběma dávkami.

V sobotu zdravotníci dali necelých 12.000 injekcí s vakcínou, zhruba polovina připadla na posilující dávky. Proti minulé sobotě bylo aplikovaných očkovacích dávek o 2200 méně.

Epidemie nadále dělá dosluhující i nově vznikající vládě vrásky na čele. Nedaří se zpomalit tempo šíření. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 9161 případů nemoci covid-19, to je zhruba o 3400 více než o týden dříve. Zároveň je to třetí nejhorší víkendový výsledek od začátku koronavirové epidemie v zemi. V nemocnicích leží v souvislosti s koronavirem na 3740 lidí, což je asi o 150 méně než na konci pracovního týdne. V mezitýdenním srovnání jich je zhruba o tisícovku více.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.