Profesor Flegr odhalil, kde vláda udělala chybu. Použila obrácenou logiku, k lockdownu dojde, říká

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2020

Doposud se ve svých výpočtech nemýlil. Predikoval už před řadou týdnů současný stav. Zároveň volal po zpřísnění opatření a plošné karanténě, která by dostala Česko v krátkém čase mezi bezpečné země. Vědec Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz odhalil, kde udělala vláda zásadní chybu. "Použila opačnou logiku v nasazení opatření," vysvětlil uznávaný odborník.

Česko si připsalo v souvislosti s počtem pozitivních případů nákazy koronavirem nový rekord. Za pátek laboratoře odhalily 11.105 nakažených. Jde o velmi kritický stav, který poukazuje na smutnou realitu, že řada lidí opatření nerespektuje. 

"Vláda by už neměla otálet a zavést takzvaný lockdown, který by znamenal jen cesty do práce a z práce. A maximálně na nákup. Situace spěje podle mého názoru k tomu, že lockdown tak i tak bude muset přijít, pokud chceme epidemii zastavit. Celkově měla přijít tvrdá opatření na začátku a rozvolňovat se v čase podle dat, než opačně zavádět postupně tvrdší a tvrdší opatření, která v současnosti za rychlostí přenosu infekce zaostávají. Mezi oběma přístupy je hlavní rozdíl v tom, že při tom druhém - utáhnout a postupně uvolňovat - by byla v okamžiku, kdy reprodukční číslo konečně klesne na 1 přinejmenším o polovinu méně hospitalizovaných, " upřesnil Flegr pro ŽivotvČesku.cz, kde vláda udělala největší chybu.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.