Profesor Jiří Beran upřesnil, proč covid postihuje nejčastěji seniory a pro děti nepředstavuje riziko
Děti mohou být podle odborníků skrytí superšiřitelé koronaviru. Pokud se totiž nakazí, tak i když mají jen mírné příznaky, jsou nositeli většího množství koronavirové nálože. Zajímavostí je, že jejich organismus tolik netrpí, pokud dojde k nákaze jako u dospělých jedinců. "Protože má virus imunosupresivní působení," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz přední vakcinolog a odborník na tropické nemoci Jiří Beran.
Onemocnění covid-19 postihuje jen zřídka děti, ty se ale mohou stát jeho přenašeči. Větší příznaky zpravidla děti nemívají. Natož plně rozvinutou nemoc. Mají trochu jiný imunitní systém, než dospělí a staří lidé. Profesor Jiří Beran upřesnil, čím to je, že covid-19 má nejsilnější zásah u seniorů 65+ a u dětí nikoliv.
"Protože virus má imunosupresivní působení a u seniorů je imunitní systém stárnutím významně oslaben," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník s tím, že imunosuprese je omezená schopnost organizmu reagovat na antigenní podnět tvorbou protilátek nebo buněčnou reakcí, jinými slovy jde o stav snížené imunity.
Nejhůře snášejí covid-19 staří lidé a zejména chronicky nemocní, nejvíce ti s nadváhou. Jejich plíce infekci »neudýchají« a lidé většinou skončí na JIP. Takže většina současných opatření je zaváděna právě kvůli těmto chronicky nemocným pacientům.
Profesor Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil svůj názor a pohled i na to, jak moc je Česko covidem promořeno. Tedy kolik lidí už reálně nemoc prodělalo. "Myslím, že desítky procent," dodal vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, který poukazuje na to, že současná data ukazují statisticky jen to, kolik lidí bylo pozitivně testováno. Reálný stav je ale zcela jiný.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.