Profesor z Přírodovědecké fakulty UK odhadl další vývoj epidemie: Počítám, že se k lockdownu vlastní hloupostí dostaneme
S návratem lidí do zaměstnání a nástupem dětí do škol začne epidemie covidu-19 růst. Vývoj by ale neměl být tak dramatický jako loni. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. Uvedl to ředitel Ústavu statistických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) se domnívá, že při nejhorším scénáři se Česká republika ocitne v lockdownu. "Nebude to podle mého názoru hned, ale až v chřipkové sezóně. Do té doby snad vystačíme s běžnými protiepidemickými opatřeními," odhadl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Letos v březnu, kdy Česko epidemie zasáhla velmi silně, bylo v nemocnicích přes 9 tisíc lidí. Pro podzim je podle Duška rizikových asi 440 tisíc lidí nad 60 let, kteří nejsou očkovaní ani onemocnění neprodělali. Problémem může být i nedostatečná proočkovanost mladší populace.
Epidemie covidu-19 nyní podle Duška vykazuje dobrá čísla a v různých ukazatelích má stejné nebo lepší hodnoty než loni touto dobou. Epidemie podle něj stagnuje, nákazy se šíří hlavně mezi mladými lidmi od 16 do 30 let. Tři čtvrtiny nových případů se týkají lidí, kteří nejsou očkovaní, a denní přírůstky ve zranitelné populaci jsou v jednotkách případů.
S podzimním počasím, návratem lidí z dovolených a nástupem dětí do škol odborníci očekávají zhoršení epidemie. "Návrat velké masy lidí do běžného života nevyhnutelně povede k tomu, že nákazy porostou," uvedl Dušek. Je podle něj otázkou, jak velký nárůst to bude a jaký dopad bude mít.
Podle evolučního biologa by při nezvládnutí situace mohlo dojít k významným restrikcím na krátký čas. "Počítám s tím, že se k lockdownu nakonec vlastní hloupostí dopracujeme. Nebude to snad hned, ale až někdy v zimě či předjaří, kdy přestanou zabírat běžná opatření. Tedy v době, kdy u nás vrcholí chřipková sezóna. Určitě bych byl rád, kdybychom se bez lockdownu obešli, ale k tomu bychom museli buď dosáhnout aspoň 90procentní proočkovanosti, nebo zhruba jednou týdně testovat PCR testem všechny žáky a zaměstnance (mimo chřipkovou sezónu by stačilo testovat jednou za 14 dnů a obešli bychom se bez většiny ostatních opatření). Obojí je technicky zvládnutelné, ale nevěřím, že něco z toho u nás proti zájmům dovozců antigenních testů a proti vůli jejich přičinlivých pomocníků - antivakcinerů, prosadíme. Ale v některých okolních zemích to zvládnou a my to od nich příští rok okopírujeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr a svou predikci zdůvodnil.
"Podzimní vlna vypukne ze tří důvodů. Zaprvé skončí prázdniny a zvýší se počet kontaktů mezi osobami. Zadruhé s dobou od očkování či od poslední vlny onemocnění nám klesá procento imunních osob v populaci. Očkujeme příliš pomalu, takže tento pokles nedokážeme kompenzovat. A zatřetí s poklesem venkovních teplot a množství slunečního záření stoupá infekčnost viru i doba, po kterou se zdržujeme mimo budovy. Momentálně epidemie ani neroste, ani neklesá, a je tak jasné, že balancujeme na hraně kolektivní imunity. K vychýlení z této nestabilní rovnováhy a odstartování nové vlny epidemie by vlastně stačil kterýkoli ze tří výše zmíněných procesů," dodal evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.