Profesor z Univerzity Karlovy: Potřebujeme, aby asi 83 procent lidí bylo naočkovaných

Showpix
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 5. 2021

Z dat ministerstva zdravotnictví vychází, že desetina obyvatel České republiky už je plně naočkována. Od příštího týdne se už k očkování budou moci registrovat lidé od 40 let a proočkovanost bude narůstat. Lidé doufají, že Česko už se nedostane do lockdownu a už vůbec ne do tak dlouhého, jaký vláda nyní rozvolňuje. Vakcína je nadějí na návrat k takřka normálnímu životu. "Potřebujeme, aby asi 83 % lidí bylo naočkovaných," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63).

Lidé ve věku 40 až 44 let se budou moci registrovat k očkování proti onemocnění covid-19 od nedělní půlnoci, aktuálně alespoň jednu dávku vakcíny dostalo už 3 901 000 osob a z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že plně naočkovaná je desetina obyvatel České republiky. Proočkovanost ale musí být vyšší, aby se situace po rozvolnění znovu nezhoršila.

"Potřebujeme, aby asi 83 % lidí bylo naočkovaných, nebo měli prodělanou nemoc," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr. Toto kritérium ale není potřeba mít splněné už letos v létě, protože roční období má na vývoji epidemie svůj podíl.

"V létě to bude mnohem míň, bude stačit něco mezi 50 až 60 procenty, záleží na tom, jaké mutace sem přijdou. V zimě bude potřeba něco mezi 80 a 85 procenty. Potřebné procento se dá spočítat pomocí jednoduchého vzorečku z indexu infekčnosti," doplnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník a profesor Univerzity Karlovy.

Po mladších čtyřicátnících by se registrace k očkování proti nemoci covid-19 podle premiéra Andreje Babiše měla otevřít všem zájemcům starším 16 let. K proočkovanosti seniorů pak pomohou dodávky vakcíny Moderna k praktickým lékařům, velká část z nich se totiž registrovala k nim, ne do velkokapacitních center.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu