Takhle dnes vypadá profesorka McGonagallová z Harryho Pottera. Prošla neskutečnou proměnou. Maggie Smithová byla zamlada ale neuvěřitelně krásná

Herečka Maggie Smithová
Herečka Maggie Smithová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

Své vysněné profesi se Maggie Smithová (87) věnuje už od roku 1956, ale do širšího povědomí konzumentů televizní zábavy se dostala až mnohem později. Většina lidí ji proto zná z rolí přísných a vážených dam, jakou byla i profesorka McGonagallová v Harrym Potterovi. I filmy z jejího mládí přitom stojí za zhlédnutí, a to nejen kvůli jejímu talentu, ale i proto, jak neuvěřitelně krásná byla. O svém štěstí a soukromí promluvila dnes už dáma v letech pro britský magazín The Ritz London.

Mezi herečkami je dnes Maggie Smithová už veteránkou, ke které mladší talentované ženy často vzhlížejí. Dokázala se prosadit na Broadwayi, je dvojnásobnou držitelkou Oscara a získala i řadu dalších významných ocenění.

Diváci, kteří si nepotrpí na sledování starších filmů nebo divadelních záznamů, se s Maggie seznámili až v době, kdy měla mládí za sebou. Dnes je často k vidění v rolích nefalšovaných dam, ale se stejnou energií, jakou do svých výkonů vkládala jako mladá žena.

Maggie sama sebe považuje za šťastnou ženu. "Patřím mezi ty herečky, ke kterým se štěstí s věkem nezačalo otáčet zády. Pro ženy mého věku už moc rolí není a já jsem vděčná, že když se taková objeví, mám šanci ji získat," řekla skromně v rozhovoru pro magazín The Ritz London.

Sama ani neví, kde se v ní pro herectví bere dostatek elánu. "Často mám pocit, že jsem už přesáhla nějaký limit. Energii mi dávají lidé, se kterými pracuji, a já ji zase vkládám do svých postav. Ale nemohu říct, že je to lehké. V mém věku je to občas naopak náročné," přiznala významná osobnost britské herecké scény pro společenský magazín.

Pokud má se svými nejposlednějšími postavami Smithová něco společného, je to ctnost. I ve skutečnosti je dámou na úrovni. "Nerada o sobě mluvím, když nejde o herectví, ale přiznám se, že když nepracuji, ráda sleduji televizi nebo čtu. Dá se říct, že prostě jen existuji. Do kina ale nechodím, nemám ráda, když okolo mě lidé jedí popcorn," dala nahlédnout do svého soukromí.

Maggie Smithová si svůj život v mládí představovala jinak. "Chtěla jsem studovat, být ta chytrá, ale byla jsem spíš bezradná. Pak přišlo herectví. Ani v něm jsem si zpočátku nebyla jistá, neměla jsem podle tehdejších měřítek dokonalý obličej," zavzpomínala pro deník herečka, která se během let stala legendou.

Kdo je Dame Margaret Natalie Smith:

Je britská herečka, dvojnásobná držitelka Oscara i Zlatého glóbu, pěti cen BAFTA a držitelka Ceny Emmy a Ceny Tony. Narodila se sekretářce Margaret (roz. Huttonové) a patologovi Nathanielovi Smithovi. Má dva starší bratry, dvojčata Alistaira a Iana. V roce 1967 se vdala za herce Roberta Stephense, se kterým má dva syny, oba herce – Chrise Larkina a Tobyho Stephense. V roce 1974 se rozvedli. O rok později se herečka znovu vdala za scenáristu a libretistu Beverleyho Crosse. Toto manželství skončilo v roce 1998 Crossovou smrtí. Kromě řady filmových ocenění se pyšní Řádem britského impéria (rytíř-komandér) a šlechtickým titulem dame (ženský ekvivalent sira).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.