Proroctví Nostradama, která se vyplnila: Jeho verše předpověděly historické události současnosti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2020

Osobnost Michela de Nostradame, který je po staletí nazývaný jako Nostradamus, budí rozporuplné názory. Francouzský lékař 16. století, který tíhnul k okultním vědám a přinášel věštby, které ukrýval do složitých veršů, napsal ve staré francouzštině knihu Les Prophéties de M. Michel Nostradamus. Právě v ní jsou sepsána všechna jeho proroctví, která byla v roce 1961 přeložena do angličtiny. V některých verších Nostradama lidé nalézají souvislosti s tragédiemi nebo historickými událostmi, které psaly dějiny.

Postup a dobývání Napoleona Bonaparte

Století 8, báseň 1: Pau, Nay, Lorone, více ohně než krve. Plovoucí ve chvále, velký muž spěchá k soutoku řek. Odepře přístup těm žvanilům. Pampon a Durance je uvězní.

Nostradamus byl mistrem přesmyček, ve kterých ukrýval zašifrované zprávy. Pau, Nay a Loron mají představovat tři skutečná místa (města a obce) ve Francii. Jediný Loron se ve skutečnosti jmenuje Oloron. Pokud u slov přeskupíte písmena, vznikne jméno Napaulon Roy, což velmi připomíná jméno samotného Napoleona Bonaparte. Fráze s ohněm a krví pak podle některých symbolizuje nešlechtickou krev slavného vojevůdce a jeho nástup k moci během převratu. Napoleon měl velmi vyostřené vztahy s církví a nechal uvěznit některé církevní hodnostáře, o jejichž propuštění žádal sám Papež Pius VII., který císaře korunoval. Ale později s ním vedl již otevřený konflikt nejen kvůli postavení církve, ale i obsazení Říma.

Objev významného vědce Louise Pasteura

Století 1, báseň 25: Ztracená věc bude objevena, skryta po mnohá staletí. Pasteur bude oslavován téměř jako postava podobná Bohu. Tehdy, když měsíc dokončí svůj velký cyklus. Avšak dalšími řečmi zůstane poskvrněn.

Louis Pasteur byl významný francouzský mikrobiolog, lékař a chemik 19. století, který stál za objevem fermentace, kterou způsobuje růst mikroorganismů. Dříve se předpokládalo, že bakterie vznikají spontánně, což jeho objev vyvrátil. Sám vynalezl způsob, jako dosáhnout pasterizace odstraněním bakterií. Po něm je také nese své jméno. Podílel se i na výzkumu vakcíny proti vzteklině a anthraxu (sněti slezinné). Americký historik a životopisec Pasteura Gerald L. Geison (†58) v roce 1995 vydal knihu, která poukazovala na to, že francouzský vědec využil objev svého konkurenta pro to, aby jeho vakcína byla funkční. Tím došlo k tomu, že jméno Louise Pasteura bylo očerněno tímto incidentem.

Teroristický útok 11. září 2001

Století 6, báseň 97: Ve čtyřiceti pěti stupních vzplane nebe. Oheň se přiblíží k velkému novému městu. Chladné a kruté srdce, bude prolita krev. Nikdo nebude omilostněn.

Dne 11. září 2001 v ranních hodinách došlo k teroristickému útoku, kdy unesená letadla narazila do budov Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku. Při nárazu došlo k obrovským explozím a oheň zachvátil budovy, ve kterých nalezlo krutou smrt téměř bez šance na přežití tisíce nevinných lidí. Číslo 45 se pak dá vykládat ve dvou různých kontextech. Tím prvním je zeměpisná šířka nejlidnatějšího města Spojených států amerických, blížící se tomuto číslu. Druhá teorie se pak pojí s úhlem 45 stupňů, v němž se podle všeho hořící budovy zřítily k zemi. Jde však pouze o teorie, které jsou spíše zajímavostí než přímým důkazem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.