Proslulá věštkyně Sibyla Kumana promluvila o smrti a záhrobí. Popsala, zda může člověk žít dál poté, co zemře

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Z dávných dob i současnosti známe hodně jmen jasnovidců a osobností, které lidé považovali za obdařené mimořádnými schopnostmi - viděním budoucnosti a znalostí nadpřirozených jevů či posmrtného života. Jednou z takových legend byla královna Sibyla Kumana, která předpověděla řadu událostí a její proroctví jsou dobře známá. Měla také jasnou představu o tom, jak vypadá smrt a co po ní člověka ve skutečnosti čeká.

Žila před téměř 3000 lety na území Sáby v Arábii a její věštby vzbuzovaly nejen obavy, ale i neskrývaný zájem. Krásná jasnovidka proslula také tím, že okouzlila izraelského krále Šalamouna, o jehož moudrosti se tradovaly legendy. S děsivou přesností dokázala popsat poslední den světa, nahlížela do budoucnosti a ve svých věštbách varovala před kritickými událostmi dějin.

Sama měla jasno o tom, jak je to ve skutečnosti se smrtí a zda člověka čeká něco poté, nebo nastane pouhá nicota a definitivní konec. Tělo člověka, který zemře, musí být bezodkladně pochováno, aby se nákaza z jeho těla neroznesla po světě a zbytečně neumírali další lidé. Je smrt jen to, že duše opustí naše tělo? Nezůstane po člověku nic víc, jen hrob? Vždyť člověkem je možné nazvat jen spojení tělesné schránky s jeho duší. Člověk tedy nemůže žít dvakrát. Je, či není záhrobí? Každá duše musí ujít velkou vzdálenost a očistit se dříve, než předstoupí před Hospodinův trůn, aby se zodpovídala z toho, co na světě vykonala. Prach jsi a v prach se obrátíš, uvádí kniha Sibyla: Legendy a věštby popis toho, jak Sibyla vnímala konec lidského života.

Ještě konkrétněji mluvila o smrti bulharská věštkyně z 20. století, Vangelija Pandeva Dimitrova - Gušterova zvaná Baba Vanga. "Po smrti umírá pouze tělo člověka. To, co zůstává a nehnije, je duše, která se rozvíjí a přechází do vyššího stádia. Děje se to takto... nejdříve zemřeš jako prostý člověk, potom jako žák, později jako vysokoškolák, dále jako vědec nebo získáváš vysoké postavení a tak dále. Taková je cesta duše," uvádí její slova kniha Proroctví jasnovidky Vangy od Ženi Kostadinové.

Současná věda však podle renomovaného psychologa Jeronýma Klimeše (54) pohlíží na téma posmrtného života trochu skepticky, protože neexistují žádné hmatatelné důkazy. "Jsem názoru, že nemáme nástroj, jak to změřit. Nemáme metodologii, jak to prokázat. Psychologie – pokud nemá vysvětlení a nástroj ke změření, tak buď říká, že to neexistuje – je to hloupost a nesmysl, nebo to řeší argumentem, že je řada věcí stále neprobádaných," dodal psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.