Protilátky, které má v těle Vivien Babišová, Rakousko uznává jako bezinfekčnost. V Česku to nejde

Profimedia
Premiér Andrej Babiš s manželkou a dcerou
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 16. 7. 2021

Dcera premiéra Andreje Babiše (66) nemohla podstoupit očkování, protože má v těle protilátky. Potvrdila to její matka Monika Babišová (47), kterou informace od lékařů zaskočila. Vivien Babišová (20) tak podle lékařů má s očkováním počkat. Česko neuznává existenci protilátek jako alternativu k očkování. Přítomnost protilátek jako ukazatel bezinfekčnosti uznávají například v Rakousku. "Vláda České republiky, na rozdíl od správného postupu například Rakouska, nebere na pozitivitu protilátek vůbec zřetel. Tito lidé však nejsou nebezpeční sobě, ani svému okolí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon.

Monika Babišová mezi českou veřejností rozpoutala zájem o sledování protilátek. Její dcera podle lékařů nemá podstupovat očkování, protože má v tuto chvíli v těle protilátky.

"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk. "Nejdříve si musí opět za měsíc překontrolovat protilátky a pak se uvidí," dodala manželka premiéra, že u své dcery nyní budou protilátky hlídat.

Česká vláda ale hladinu protilátek neuznává jako doklad bezinfekčnosti. Podle ministerstva zdravotnictví Adama Vojtěcha není odborná shoda na tom, jakou hladinu protilátek považovat za dostatečnou. "Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních. Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená," řekl ministr Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády.

Syn českého premiéra Andreje Babiše (66), který hraje ústřední roli v tzv. kauze Čapí hnízdo, žil dlouho ve Švýcarsku. Náhle se ale Andrej Babiš mladší (38) objevil na jihu Moravy a pomáhá v obcích, které poničilo tornádo. Na mnoha fotkách mu společnost dělá výrazná blondýna Petra Šteflovičová (23). Mnozí lidé si myslí, že dvojice tvoří pár. Petra Šteflovičová pro ŽivotvČesku.cz vysvětila, že právě ona »přivezla« Babiše juniora na Moravu. "Andy mi napsal, že se ho to neštěstí hodně dotklo a že by rád přijel, ale že si myslí, že by ho lidé z Moravy nepřijali, protože je synem premiéra. Já mu říkala, ať toto neřeší, že na Moravě všichni lidi bojují za spravedlnost," popsala první kontakt pro ŽivotvČesku.cz.

Sousední Rakousko ale protilátky jako ukazatel bezinfekčnosti uznává. Země od 19. května zavedla pravidlo, že kdo chce jít například do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 také pozitivní výsledek testu na protilátky. Test platí po dobu tří měsíců. Test v laboratoři si Rakušané hradí sami, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (cca 1000 až 1800 Kč).

"V České republice kvůli velmi silné vlně epidemie z letošní zimy a jara došlo k promoření velké části populace. Populace je tím pádem nyní vybavena buněčnou imunitou a také i protilátkami. Česká populace již není imunitně naivní. S infekcí se setkala. Přesto vláda ČR, na rozdíl od správného postupu například Rakouska, nebere na pozitivitu protilátek vůbec zřetel. Tito lidé však nejsou nebezpeční sobě, ani svému okolí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon. S ním souhlasí další kolegové.

Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše nemůže dostat vakcínu proti koronaviru, protože v těle má vysoké množství protilátek. To je důvod, proč lékaři řekli Vivien Babišové (20), ať na vakcínu nyní nechodí. Informaci oznámila její matka Monika Babišová (47). Experti dávají tomuto postupu za pravdu. "Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Tento postup schválil také lékař Martin Balík, který se stal všeobecně známou osobností, když loni na jaře podal prvnímu pacientovi v České republice experimentální lék remdesivir.

"Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora s tím, že podle jeho názoru, který ale nemá podložen vědeckým výzkumem, právě u lidí, kteří se nechávají očkovat, i když mají v těle vysoký stupeň protilátek, může docházet ke zdravotním problémům s krví.

"Při důvodném podezření, že má člověk dostatek protilátek, by se jejich skutečný stav měl před očkováním zjistit," je přesvědčen vedoucí lékař oddělení intenzivní péče pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík, který to potvrdil v rozhovoru pro Seznam Zprávy. "Od ledna tady na vakcinaci kolabují stovky zdravotníků, kteří se při nepřetržitém kontaktu s covidem-19 nechávali tak trochu hurá stylem vakcinovat. Já eviduji pět případů závažných zdravotních komplikací a jedno úmrtí na souběh nepoznaného covidu-19 a vakcinace. Jinými slovy, volám už od Vánoc po individualizaci vakcinace podávané například praktikem a nikoli dobrovolným hasičem na megaočkovacím centru," doplnil Martin Balík.

Syn českého premiéra Andreje Babiše (66) na sebe v poslední době výrazně upozornil, když na Moravě odklízel spoušť po tornádu a na fotkách parodoval chování svého otce a ministryně financí Aleny Schillerové (57). Andrej Babiš mladší (38) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz popsal, proč tátu parodoval a zda si umí svého otce představit jako prezidenta České republiky. "Tady v Česku byste z toho měli mít obavy," sdělil Babiš junior.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová s tímto názorem nesouhlasí. "Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti covid-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř stoprocentní ochranu a to minimálně v řádu měsíců. Je to vidět z velmi nízkého čísla nakažených po vakcinaci," uvedla hygienička na tiskové konferenci.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Očkování nad tvorbu přirozených protilátek staví také epidemiolog Petr Smejkal. "Není důvod očkování odkládat, když si změříte protilátky. Myslím, že to má několik důvodů. Hlavním z nich je, a to je velký mýtus, že když budete mít vysokou míru protilátek a půjdete na očkování, tak budete mít větší nežádoucí účinky. To také není pravda, žádná studie to nepotvrdila. Neodebírejme si protilátky a pojďme se očkovat. To platí po tříměsíční době poté, co jste prodělali covid. Po nějaké době o tom nepřemýšlejte a jděte se očkovat. Nemá to smysl si odebírat protilátky," řekl Petr Smejkal pro Český rozhlas.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu