Provozovatelé zahrádek nebudou muset kontrolovat hosty. Hrozí ale pokuty. Opatření zhodnotil Radek Kašpárek

Profimedia
Šéfkuchař Radek Kašpárek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 5. 2021

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. "Je to dobrá zpráva. Vůbec jsem nechápal opatření, o kterých se spekulovalo, byla nesmyslná," řekl pro ŽivotvČesku.cz věhlasný televizní šéfkuchař a spolumajitel michelinské restaurace v centru Prahy Radek Kašpárek (39).

Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Pokud se něčím toho při případné kontrole ze strany policie či hygieny host neprokáže, bude mu tedy hrozit pokuta.

"Zdržovalo by to personál, otravovalo by to hosty. A úplný nesmysl by bylo, kdyby byla zakázaná wi-fi síť pro klienty. Musím se usmívat nad tím, že vláda opět ze dne na den otočila a je to ukázka toho, že dopředu nemá nic pořádně připravené. Je ale dobře, že to nakonec došlo k tomu, že se hosté nemusí prokazovat testy a je to o jejich zodpovědnosti, snad se to ukáže jako dobré řešení. Doufám, že vše je na úrovni toho, abychom po prázdninách nemuseli opět zavírat, protože to už by byla nejspíš totální likvidace pohostinství," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Radek Kašpárek.

Zákaz internetového připojení na zahrádkách a také v obchodních centrech, který dosud byl v opatření ministerstva zdravotnictví, měl podle Havlíčka bránit zbytečnému vysedávání na těchto místech. Restauratéři ale upozorňovali, že potřebují připojení pro provoz. Navíc je podle Havlíčka pravda, že lidé často využívají vlastní data. Wi-fi tak bude povolená i v obchodních centrech, uvedl.

Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří ...

Stravovací zařízení vláda naposledy zavřela 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu