Prozradil první termín rozvolnění. Má to ale tři zásadní podmínky, zdůraznil Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Situace kolem koronavirové epidemie je dále dramatická. V současné době je v českých nemocnicích hospitalizováno více než pět a půl tisíce lidí s covidem. Pro ekonomiku je ale nutné začít rozvolňovat. Kdy a jak to bude probíhat, naznačil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). "Má to tři zásadní podmínky. V nemocnicích musí být poloviční zátěž, než nyní je. A musíme dále očkovat a zvládat návrat žáků do škol," uvedl vicepremiér pro ŽivotvČesku.cz.

Aby v České republice lidé mohli myslet na rozvolňování, musí být podle Jana Hamáčka splněna souhra ve třech oblastech. Počet pacientů s covidem musí v nemocnicích klesnout na polovinu, musí se dařit vracet žáky do škol a také dál pokračovat v proočkování populace.

"O nějakém rozvolnění budeme uvažovat, až když v nemocnicích bude mnohem méně covidových pacientů, než je nyní, ideálně poloviční stav. Zátěž nemocnic je nyní obrovská. Riziko, že přetečeme kapacitu, je stále enormní," sdělil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že není na místě chvátat. Vicepremiér dál upozorňuje na to, že ke každému rozvolnění musíme přistupovat citlivě a opatrně.

"Když zvládneme návrat dětí do škol a současně budeme zvládat dál očkování, tak lze opatrně hovořit o březnu či dubnu. Ale musíme postupovat opatrně," zdůraznil ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Pohledná Eva Decastelo (42) se pyšní postavou, kterou podle svých slov neměla ještě nikdy v tak perfektní formě. A to je díky tomu, že se chodí pravidelně otužovat do řeky. "Shodila jsem 5 kilogramů a zmizela mi celulitida," popsala pro ŽivotvČesku.cz, jaké bonusy jí dává otužovaní v pravidelném cyklu, kdy do ledové vody vleze třeba na pouhých 30 vteřin.

K 15. únoru bylo v nemocnicích 5 553 hospitalizovaných s covidem. Aktivních případu je 103 456. Podle dat ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie zemřelo 18 250 lidí.

Václav Klaus (79) dál bojuje s nemocí covid-19. Část veřejnosti mu chorobu škodolibě přeje...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.