Průzkum: Koalice SPOLU by ovládla volby. Hnutí ANO dýchají na záda Piráti se STAN. Promluvil Vít Rakušan

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

Pět týdnů před volbami posílila koalice SPOLU, které průzkum pro Českou televizi určil, v případě že by jí dali hlas všichni, kdo její volbu zvažují, 31,5 procenta. Hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše (67) by mohlo získat až 30 procent hlasů. Koalice Pirátů a STAN nezůstává pozadu, mohla by dostat až 27,5 procent. "Na cílové rovince se bude řada věcí měnit. Průzkumy mohou napovědět. A průzkumy jasně říkají, že jsme jedním z těch uskupení, které ty volby může vyhrát," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí STAN Vít Rakušan (42).

Pokud jde o volební potenciál, ten vyjadřuje maximální možný zisk strany či koalice. Je tak ale dáno v případě, že by jí u voleb dali hlas všichni voliči, kteří to zvažují. Rozdíl mezi průzkumem volebních preferencí je ten, že volič rozhodující se třeba mezi dvěma subjekty se započítává jako potenciální volič obou z nich. Nejde tedy o prognózu výsledků voleb jako v případě volebního modelu.

"Na cílové rovince se bude řada věcí měnit. Na Slovensku měl vítěz před volbami o deset procent méně, než měl ve výsledku. Nechci říkat, že to tak bude, ale ani, že to tak nebude a určitě nechci nic bagatelizovat. Na druhou stranu říkám, že to nevnímám jako finále, naše kampaň bude gradovat, a lidi se většinou rozhodují v posledních 14 dnech. Průzkumy mohou napovědět. A průzkumy jasně říkají, že jsme jedním z těch uskupení, které ty volby může vyhrát," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí STAN.

Zhruba 13,5 procenta hlasů by získala SPD předsedy hnutí Tomia Okamury (49). Strana současného ministra vnitra Jana Hamáčka (42) ČSSD, která ve většině průzkumů volebních preferencí nezískala ani pět procent, by získala až 10 procent hlasů - opět za předpokladu, že by jí svůj hlas dali všichni voliči, kteří to zvažují.

Přísaha Roberta Šlachty (50) by se dostala do Sněmovny. Průzkumu jí přisoudil až 9,5 procenta, KSČM osm a zelení mají potenciál dostat až sedm procent. Společnou kandidátku Trikolory, Svobodných a Soukromníků by mohlo podpořit až 5,5 procenta hlasujících.

Nový průzkum volebního potenciálu zpracovaly pro Českou televizi společnosti Kantar CZ a Data Collect. Průzkumu se zúčastnilo 2 561 respondentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.