První krok nové vlády: Rozpočet na příští rok, který chceme jiný, než sestavila paní Schillerová, říká Vít Rakušan

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2021

Současný premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (67) by podle svých slov nepřijal pověření od prezidenta Miloše Zemana (77) k sestavení vlády. V rozhovoru pro Frekvenci 1 prohlásil, že je se svým hnutím připraven předat bez obstrukcí vládu vznikající koalici pěti stran. Připravuje se na odchod do opozice. Šéf STAN Vít Rakušan (43) takové rozhodnutí vítá. "V opačném případě to k ničemu nepovede a bude to zdržovat tuto zemi," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Andrej Babiš už před několika dny naznačoval, že odmítne případné pověření prezidenta, a to kvůli tomu, že obě koalice mají nové Sněmovně většinu 108 hlasů a s ANO nechtějí o vládním uspořádání jednat. To odmítl lídr SPOLU Petr Fiala (57).

Koalice Spolu a Pirátů se STAN chtějí jednat o vládě tak, aby mohly do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. Ve stejný den by se měla poprvé v novém složení sejít Sněmovna, kde Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD podá demisi, kterou přijímá prezident.

"Myslím si, že Andrej Babiš si vyhodnotil, že nemá šanci ve Sněmovně získat většinu. A pokud toto opravdu pochopil, tak je mu to ke cti, protože to je fakt a realita. Takže cokoliv by se tu odehrávalo, ohledně pověření Andreje Babiše k sestavení vlády, tak je to prostě jen hra, která k ničemu nepovede a bude zdržovat tuto zemi, bude zdržovat nás od naší práce, protože je potřeba připravit rozpočet na příští rok, který chceme jiný, než sestavila paní Schillerová. Pokud toto Andrej Babiš toto pochopil, tak je to v pořádku, ale stále v té mozaice chybí to zásadní ústavní rozhodnutí, to je rozhodnutí pana prezidenta," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN a možný budoucí ministr vnitra Vít Rakušan.

Pověření k jednání o sestavení vlády je zvyklostí. Ústava hovoří jen o pravomoci prezidenta jmenovat předsedu vlády a jeho kabinet. Premiér poté musí do 30 dnů požádat Sněmovnu o důvěru. Pokud ji nezíská, prezident má druhý pokus ke jmenování ministerského předsedy. Když ani tentokrát poslanci nedají vládě důvěru, třetí pokus na sestavení kabinetu získává předseda Poslanecké sněmovny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.