První přímý střet Ivana Bartoše a Andreje Babiše: Předvedl největší selhání českého premiéra v historii této země

Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2021

První přímý střet v předvolební televizní debatě. Tak se dá charakterizovat středeční televizní diskuze, ve které se Ivan Bartoš (41) tváří tvář setkal s premiérem Andrejem Babišem (66). Oba politici se zároveň napřímo utkají také jako lídři kandidátek koalice Pirátů a STAN a ANO v Ústeckém kraji. Mezi oběma politiky to v poslední době výrazně vře. Ještě před samotnou diskuzí se pirátský šéf vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz k tomu, proč Andrej Babiš podle něj není dobrým premiérem.

"Andrej Babiš předvedl největší selhání českého premiéra v historii této země. Pane premiére, vaše chaotické jednání, podceňování epidemie, šaškování s křišťálovou koulí, zasahování do věcí, o kterých měli rozhodovat odborníci a potřeba být u všeho, vedly k tomu, že v této zemi jsme zažili tragédii," vyslal vzkaz Andreji Babišovi šéf Pirátů s tím, že za dobu pandemie přes 30 tisíc lidí zemřelo.

"Mnoho lidí již nikdy neobejme svoje blízké, nevezmou svoje přátele na pivo, babičky a dědečkové neuvidí vyrůstat svoje vnuky. Mnoho z nás zná někoho, kdo podlehl covid 19," zdůraznil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz k tomu, proč podle něj Andrej Babiš jako premiér selhal.

"Na jeho neschopnost mnozí doplatili cenou nejvyšší. Na jeho chaos a amatérismus navíc doplácíme stále. Hodili přes palubu mnoho lidí. Lidi, kteří na rozdíl od něj, nemají jednoduchý život a nemohou se bránit jako on. Nepobírají miliardové dotace na své podnikání," pokračoval politik pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Ivana Bartoše není pravda, že by opozice vládě v boji s covidem nepomáhala. "Snažili jsme se vládě podávat pomocnou ruku a předkládali řadu návrhů na pomoc lidem. Již v lednu 2020 před plným vypuknutím pandemie jsme chtěli spolu s ODS ve Sněmovně jednat o opatřeních proti covidu. ANO, ČSSD a komunisté to odmítli. Piráti jako první v dubnu 2020 předložili plán na boj s covidem Budoucnost řešíme teď. Obdobný plán Za pět dvanáct jsme připravili i pro letošní rok. Stejně tak Plán pro bezpečný návrat dětí do škol. Premiér odmítl naslouchat nám i řadě nezávislých expertů. Jeho vlastní ministři - např. ministr školství Plaga říkal, že premiér svým zasahováním zdržoval přijetí některých rozhodnutí a často sám šel proti nim," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů.

Premiér Andrej Babiš připustil, že jeho vláda loni v září nezvládla epidemii covidu-19 pokud šlo o návrat dětí do škol a lidí z dovolených. Jeho loňský srpnový výrok »Best in Covid« byl ale podle něj vytržen z kontextu a zneužit některými novináři a opozicí. Babiš to řekl před dnešním odletem na Bledské strategické fórum do Slovinska, kde bude s premiéry několika evropských zemí a unijních institucí diskutovat o budoucnosti Evropy, včetně jejího zotavení z pandemie covidu-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.