První sníh patrně už v dalším týdnu, zima pomalu vycení zuby: Teploty klesnou, ráno budou jen 3 °C, říká Dagmar Honsová

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

Léto už skutečně definitivně dává sbohem a už příští týden skočíme rovnýma nohama do podzimu. Dosud teploty v odpoledních maximech stoupaly až k 28 stupňům Celsia, ale vlnící se studená fronta přinese výrazné ochlazení. "Zpočátku týdne to vypadá, že odpolední teploty budou kolem 15 stupňů Celsia a v ranních minimech i v nížinách čekáme teploty jen kolem 3 stupňů Celsia," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Září dosud bylo teplotně mimořádně příznivé, rtuť na teploměrech ukazovala hodnoty těsně pod 30 stupni Celsia a srážek bylo jen málo. Už dnes se ale o slovo přihlásí podzim a podle meteoroložky je pravděpodobné, že čtvrtek je nejen posledním letním dnem tohoto měsíce, ale i letošního roku. V příštím týdnu dokonce nevyloučila příchod prvních sněhových vloček.

"Ještě dnešní ráno je nezvykle teplé, teploty jsou místy přes 18 stupňů Celsia, což jsou nádherné hodnoty. Máme tady ale vlnící se studenou frontu, po jejímž přechodu sem od severozápadu začne pronikat studený vzduch, který se podepíše už na odpoledních teplotách. Dnes to vypadá na poslední letní den letošního září, není vyloučeno, že i roku," řekla pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Pokud jste ještě z šatníků nevyndali bundy, nyní je k tomu už vhodná doba. "V příštím týdnu teploty klesnou velmi výrazně. Zpočátku týdne to vypadá, že odpolední teploty budou kolem 15 stupňů Celsia a v ranních minimech i v nížinách budou teploty jen na 3 stupních Celsia. Z nádherných letních dnů se dostaneme do pravých podzimních," upřesnila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, k jak výraznému ochlazení dojde.

Přestože zima je v tuto chvíli ještě daleko, především díky velmi nízkým ranním teplotám se nedá vyloučit, že už v příštím týdnu přijde první malá sněhová nadílka. "Uvidíme, jestli už příští týden nebudou na vrcholcích hor první sněhové vločky," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.