První výhled počasí na červen: Začátek měsíce bude rozpačitý

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2024

Konec května bude bohatý na srážky a bouřky. "Zatímco na začátku týdne budou odpolední teploty stoupat až na letní hodnoty 25 °C, konec týdne přinese teploty nejčastěji kolem 20 °C. I začátek června bude rozpačitý a bohatý na srážky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Žádné tropy meteorologové v první dekádě června neočekávají. "Převládat bude oblačno až polojasno, místy přeháňky a bouřky. Zpočátku odpolední teploty do 22 °C, postupně do 20 °C," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Červen je prvním meteorologicky letním měsícem a v minulých letech často přinášel nejen tropické, ale i super tropické teploty (přes 35 °C).

"Nejteplejší dny v měsíci červen v posledních letech přinesl rok 2019 s průměrnou teplotou 20,7 °C, nejchladněji bylo v roce 1985 s průměrnou teplotou 13 °C," ohlédla se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

"Absolutní červnový teplotní rekord byl překonán v roce 2022, a to 19. června na stanici Praha-Řež, teplota se zastavila na 39 °C. Super tropické teploty jsme skloňovali také v roce 2020. Vlnou veder s odpoledními teplotami přes 37 °C končil i první meteorologicky letní měsíc v roce 1935," doplnila odbornice přes počasí.

"Průměrný měsíční úhrn srážek se v červnu pohybuje na 79 mm, průměrná měsíční teplota vzduchu je na 15,8 °C (let 1981 až 2010). Letos to zatím na žádnou teplotní hitparádu v červnu nevypadá," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.