První vyjádření Slávka Boury, který na začátku ledna usedl na lavici obžalovaných v kauze pašování drog

Slávek Boura
Slávek Boura
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2023

Poslední skupinu z téměř šedesáti obžalovaných z pašování kokainu a heroinu začal vyslýchat českobudějovický krajský soud na začátku ledna - mezi nimi i Slávka Bouru (58). Rozsáhlou kauzu rozkryli před šesti lety detektivové z Austrálie, USA a Česka. A obžaloba Čechy viní, že mezi lety 2014 až 2016 vyvezli do Austrálie a na Nový Zéland tvrdé drogy za více než dvě miliardy korun. Moderátor řady televizních pořadů z 90. let poskytl pro ŽivotvČesku.cz první vyjádření, ve kterém zdůraznil, že pokud jde o jeho osobu, jde o velké nedorozumění. "Pravda to není," uvedl.

Muži zákona Bouru na konci roku 2018 obvinili. Hrozí mu až 18 let odnětí svobody. "V tuto chvíli musím věřit soudu, který to i uzavře. Četl jsem spis a z něj vyplývá, že v mém případě se nic hrozného nedělo. Nebudu hodnotit jiné, ale v mém případě určitě ne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý televizní moderátor, který si kvůli obvinění »užil« své - přišel o řadu »přátel«, zároveň řadu pracovních možností.

Soudní líčení odstartovalo v říjnu. Předsedkyně senátu Olga Smrčková obžalované z organizačních důvodů rozdělila na tři skupiny. Na lavici obžalovaných se v úvodu ledna objevil i Slávek Boura. Obžalovaní odmítli dohodu o vině, která by jim snížila trest.

Slávek Boura podle svých slov pracoval pro cestovní kancelář a do USA, Austrálie a na Nový Zéland byl prý vyslán, aby takzvaně obhlédl terén v souvislosti s turismem. "Mapoval jsem památky. Takhle jsem byl za oceánem třikrát. Nejezdil jsem sám, ale s partnerkou. Od zadavatele jsem měl všechno hrazené a můj honorář se rovnal průměrné mzdě v Česku," uvedl již dříve pro ŽivotvČesku.cz někdejší moderátor zábavních pořadů. Sám je přesvědčen, jak uvedl opakovaně na dotaz redakce v rámci rozhovoru, že nic špatného neudělal a jde spíše o omyl. Gang »rozprášila« policejní akce Vombat.

Podobný příběh zazněl od všech obžalovaných, kdy kývli na lákavou nabídku jisté cestovky. Díky ní se zadarmo dostali na dovolenou do Los Angeles a Las Vegas. Z těchto míst pak dále do Austrálie a Thajska.

Podle policie skupina, v jejímž čele stáli tři hlavní organizátoři, měla propracovaný systém najímání kurýrů. Vyhledávali je prakticky na celém území České republiky - většina z nich ale pochází z jižních Čech - nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy a dluhy či nezaměstnanými. Jeden z obviněných spolupracuje s policií pod takzvaným statusem spolupracujícího obviněného.

Portál iDNES.cz uvedl, že Slávek Boura podle státní zástupkyně Daniely Přibylové odletěl v březnu 2015 do Los Angeles a odtud do Melbourne. V zavazadlech ale drogy z »bezpečnostních« důvodů neměl. Na rozdíl od další cesty v srpnu do Las Vegas a odtud do Thajska a na Nový Zéland. Důležitým důkazem mají být policejní odposlechy. Všichni obžalovaní jsou stíháni na svobodě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.