Prymula v reakci na slova vakcinologa Berana: Roste počet reinfekcí, upozorňuje na důležitost očkování

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové profesor Jiří Beran (60) má ohledně očkování vakcínou na onemocnění covid-19 poměrně jasný názor. Po prodělání onemocnění totiž člověk nemusí být dle jeho tvrzení očkován. To se ale zcela nepozdává epidemiologovi Romanu Prymulovi (56). "Jde o velmi spekulativní tvrzení," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Podle Berana je důvodem, že se člověk nemusí po prodělané infekci očkovat, zjednodušeně řečeno schopnost lidského těla pamatovat si, co prodělalo za chorobu. "Pravdou je to, že prodělané onemocnění COVID-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti a tak v případě prodělání nemoci v jakékoliv podobě (ochrana jen v buněčné imunitě nebo v kombinaci s protilátkami) není nutné se očkovat,," řekl pro ŽivotvČesku.cz před pár dny přední český vakcinolog.

Podle profesora Jiřího Berana je to s imunitou tak, že pokud člověk onemocnicí covidem-19, zanechá buněčnou imunitu v »pohotovosti« po dobu několika let. "Ještě bych upozornil na drobný rozpor ze strany ministerstva zdravotnictví, které trvá na premise, že prodělané onemocnění nás ochrání jen na 3 měsíce. Toto uplatňuje i u opakování karantény u osob, které onemocnění prodělaly. Všichni výrobci vakcín ale trvají na výroku, že za měsíc po aplikaci dvou dávek vakcíny jsme chráněni na dobu skoro stejnou jako prodělání infekce. Kombinací obou výroků zjistíme, že ochrana po aplikaci dvou dávek vakcíny nemůže být v ČR delší než jeden měsíc," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor Beran.

Jiného názoru je přední epidemiolog Roman Prymula, který upozorňuje, že rozhodnutí neočkovat se, muže de facto stát lidské životy. "To je velmi spekulativní tvrzení. Některé studie v poslední době opravdu hovoří o markerech buněčné imunity, které mohou přetrvávat řadu měsíců. Vzhledem ke krátkosti sledování to však je zatím spíše předpoklad a také se zdá, že ne všichni si tuto imunitu vytvoří," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula a poukázal na skutečnost, že existují případy, kdy se lidé nakazili covidem opětovně - podruhé.

"I když je to relativně vzácné, stále roste počet hlášení o reinfekci covid-19, některé v 90denním okně, ve kterém se předpokládá, že člověk je proti reinfekci imunní. BNO News, nizozemský web, který sleduje zprávy o reinfekcích, uvádí zatím pouze 26 oficiálně potvrzených případů reinfekce, ale také dalších 1600 suspektních případů reinfekce. Pokud se podíváme na protilátkovou imunitu, ta poměrně rychle klesá. V Anglii proběhla studie REACT-2. V prvním kole testování, na konci června a na začátku července, mělo detekovatelné protilátky asi 60 z 1 000 lidí. Ale v poslední sadě testů, v září, bylo pozitivních pouze 44 na 1 000 lidí. Naznačuje to, že mezi létem a podzimem poklesl počet lidí s protilátkami o více než čtvrtinu," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

V současnosti nová vakcína a chystané proočkování není mezi českou veřejností významně populární. Podle průzkumu se chce nechat očkovat přibližně 40 procent Čechů. Panují obavy zejména z toho, že vakcína je vyrobena v poměrně krátkém čase, ale také z neznáma, co se stane, když preparát dostane člověk, který nemoc prodělal. Dalším faktorem je skutečnost, že zejména mladší ročníky se domnívají, že covid není až tak zákeřná nemoc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.