Psi dokážou odhalit nakaženého koronavirem, tvrdí výzkumníci z Vysoké školy veterinární

Psi dokáží odhalit člověka s koronavirem.
Psi dokáží odhalit člověka s koronavirem.
Foto: Pixabay.com

Psi se speciálním výcvikem spolehlivě zvládnou najít lidi nakažené koronavirem. Takové jsou závěry studie veterinární univerzity v německém Hannoveru. Účinná metoda by podle autorů mohla být využita třeba při kontrole míst či akcí s velkou koncentrací lidí.

"Psi musejí cvičit pouze jeden týden, aby dokázali rozlišit mezi vzorky pacientů nakažených virem Sars-CoV-2 a neinfikovaných lidí," uvedli výzkumníci z Vysoké školy veterinární (TiHo) v Hannoveru. Zvířata by mohla najít uplatnění v řadě míst, kde panují obavy ze zavlečení nákazy. Jde o letiště, hraniční přechody, velké akce a další.

Tým autorů testoval osm speciálně vycvičených psů německé armády. Po týdenním tréninku byla zvířata schopna správně rozpoznat 94 procent z 1012 vzorků slin či sekretu z plic, uvádí studie zveřejněná v časopise BMC Infectious Diseases.

Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendo...

"Čichové vnímání psů je mnohem lepší, než si je široká veřejnost schopná představit," řekla pro agenturu DPA výzkumnice Esther Schalkeová a dodala: "Přesto jsme žasli, jak rychle se psi zvládli naučit rozpoznávat vzorky osob nakažených virem Sars-CoV-2."