Psychické problémy a vyhoření. Celeste Buckingham bojuje s následky úspěchu v branži. Psycholog popsal, co prožívá

Zpěvačka Celeste Buckingham
Zpěvačka Celeste Buckingham
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2021

Jako patnáctiletá dívka se dostala do finále televizní hudební soutěže. Zpěvačka Celeste Buckingham (26) nastartovala slušnou pěveckou kariéru, ale úspěchy a vzestupy mohou přinést také pády. Otevřeně promluvila o psychických problémech a přiznala, že zažila syndrom vyhoření. Uznávaný psycholog Jeroným Klimeš (54) vysvětlil, co takový stav znamená. "Je to reakce na dlouhodobé podmiňování mírně nepříjemnými podněty. Musíte to dlouhé »nepříjemno« občas prokládat příjemnými věcmi a dávat si záležet na tom, aby se nedostalo už za hranici," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Slovenská zpěvačka s americko-švýcarskými kořeny se na čas usadila na portugalské Madeiře, kde pobývají její rodiče. Právě tam se snažila řešit dopady budování kariéry v hudební branži. Do vod showbyznysu vstoupila už v 15 letech jako finalistka druhé řady Československé Superstar a přes úspěšnou životní dráhu, spolupráci s předními interprety (například rapperem Majkem Spiritem) a v éteru hranými hity, začala pociťovat psychické problémy. Ty pak vedly k tzv. syndromu vyhoření.

"Mám syndrom vyhoření, dávala jsem se z toho do kupy. Z toho můžou vznikat úzkosti, situační deprese. Měla jsem s tím osobní zkušenosti a dostávám se z toho. Což je pozitivní stránka, protože většinu z toho mám už překonané. Ale stále na tom pracuju, takže proč se nepodělit o mé zkušenosti," přiznala v rozhovoru pro slovenský online deník Nový čas.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného psychologa Jeronýma Klimeše, jestli by přesně vysvětlil, co se v člověku při takovém stavu odehrává, a jaké jsou možnosti, aby se z něho dalo vymanit – pokud je to vůbec zcela reálné.

"Jsou podněty, které jsou silně averzivní (budící odpor, bolestivý zážitek, poz.red.), čili velmi nepříjemné, například když se spálíte nebo si sáhnete do zásuvky a dostanete ránu. Pak jsou podněty mírně averzivní, tedy jednoduše řečeno mírně nepříjemné. Ale když se začnou kupit a už je jich moc, tak najednou po nějaké opravdu dlouhé expozici (působení, pozn. red.) se objeví silná averze. Je to reakce na dlouhodobé podmiňování mírně nepříjemnými podněty. Když je to třeba v manželství, říká se tomu v právu nepřekonatelný odpor. A pokud je to v práci, nazývá se to právě vyhoření. Lidé si to třeba mohou uvědomit u věty, že se v člověku něco zlomilo. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíte to dlouhé »nepříjemno« občas prokládat příjemnými věcmi a dávat si záležet na tom, aby se nedostalo už za hranici. Nesmí se projevovat moc," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Pandemie koronaviru přinesla těžké časy, ale Celeste Buckingham se snažila na slunné Madeiře přeci jen částečně pracovat - ale zároveň eliminovat tlak, který ji zahnal do kouta. Tvořila nové skladby a v zahraničí natočila také videoklip k nové písni Feel. Po delší pauze má představovat její comeback poté, co se na čas stáhla z hudebního světa.

"Problém vyhoření tkví v tom, že na něj nestačí jedna dovolená a vše je zase v pořádku. Odpor může v některých případech přetrvávat klidně roky, někdy i desítky let. Člověk se musí vyvarovat toho, aby nekombinoval například odpor k práci s nedostatkem spánku, nedostatkem jídla, zbytečnými konflikty na pracovišti, přepínáním sil nebo nabíráním si stále nových úkolů. Když toho naskočí moc, musí si dát pozor, aby to prokládal i příjemnými věcmi. Zkrátka střídal práci také s jinými aktivitami, které s prací vůbec nesouvisí. Ideální je rozdělit si den. Dvě hodiny se věnovat něčemu, další dvě něčemu jinému a takto pokračovat. Pokud člověk dokáže tímhle způsobem střídat a vyvažovat, k vyhoření nedojde. A pokud ano, bývá snesitelné," uzavřel psycholog s letitými zkušenostmi pro ŽivotvČesku.cz.


O syndromu vyhoření:

● Americký psycholog a psychoanalytik Herbert Freudenberger je autorem termínu syndrom vyhoření, který popsal v časopise Journal of Social Issues v roce 1974.

● Ve spolupráci s kolegyní Christinou Maslachovou vedl výzkum skupin profesí, které jsou pod velkým psychickým tlakem. Ve Spojených státech je považován za nemoc z povolání.

● Syndrom vyhoření v lidech vyvolává zlost, mnohdy bojují s nespavostí, ztrácí chuť k jídlu nebo mohou být pasivní a pociťovat lhostejnost či ztrátu zájmu například o určitou činnost. Zároveň zažívají také bezmoc, zoufalství a emoční, mentální i tělesný kolaps.

● Ve velmi vážných případech může vést až k sebevraždeným sklonům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.