Psycholog popsal, co se dělo v hlavě žháře z Bohumína: Byla to nezvládnutá reakce na sociální odmítnutí, říká Klimeš

V bohumínském panelovém domě zemřelo 11 lidí.
V bohumínském panelovém domě zemřelo 11 lidí.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2020

Pomocí akcelerátoru hoření zapálil čtyřiapadesátiletý Zdeněk K. byt svého syna v bohumínském panelovém domě, kde se v tu dobu konala narozeninová oslava. V prostorách bytu v tu dobu bylo 15 lidí. Jedenáct z nich přišlo o život včetně tří dětí. Policie muže následně zatkla, obvinila a v úterý putoval do vazby. Ublížit dle svých slov nechtěl, mělo jít o akt pohrůžky. Podle uznávaného psychologa Jeronýma Klimeše šlo nejspíše o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí.

Žháře v úterý přivedla k soudu ozbrojená eskorta, na sobě měl neprůstřelnou vestu i přilbu. To vše kvůli obavě, že by se mu někdo chtěl pomstít. Soud ho nakonec poslal do vazby. Hrozí mu doživotní odnětí svobody. Ve středu byl muž převezen do Vazební věznice Praha Pankrác.

Motivem útoku čtyřiapadesátiletého Zdeňka K. byly rodinné spory, kdy nebyl vpuštěn na oslavu. Chtěl se mstít. V době, kdy šel útok, provést, byl podle svých slov opilý.

"Podle toho, co víme, tak nešlo o důkladnou vraždu, kdy se na to připravoval. Šlo o impulzivní reakci. Z toho, co vím, tak to spíše diagnóza není, ale může být. Spíše vidím diagnozu v alkoholismu, pokud čin udělal pod užitím návykové látky," zamyslel se uznávaný psycholog Jeroným Klimeš, který se v minulosti specializoval na policejní psychologii.

"Těžko se to z kusých informací, které máme, posuzuje. Může tam být řada věcí, které nevíme, podle toho, co víme, šlo ale o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Připravil o život 11 lidí

Zdeněk K. zapálil byt v 11. patře panelového domu svého syna, kde po rozchodu s ním žila i jeho manželka. V bytě se ve chvíli, kdy žhář polil bytové dveře hořlavinou a zapálil je, nacházelo 15 lidí. Dvanáct dospělých a tři děti se účastnili oslavy narozenin. Oheň se vlivem akcelerátoru hoření, mluví se o benzínu, rozšířil velmi rychle. Lidem uvnitř šlo prakticky o vteřiny...

V bytě zemřeli tři dospělí a tři děti, pět dalších lidí zahynulo, když se před rychle šířícím se ohněm snažili zachránit skokem z okna z 11. patra domu. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon sousedního bytu.

Smrt 11 lidí, které v bytě uvěznil úmyslně založený požár,, se řadí k největším tragédiím v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.