Půjde Karvinsko do karantény? Lidé mají strach, Vojtěch uklidňuje situaci. Ne přesvědčivě

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2020

Lidé žijící na Karvinsku mají obavy, že plošně oblast půjde do karantény. Počet nakažených stále sílí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale tvrdí, že karanténa Karviné nehrozí. Přitom v sobu připustil, že může takové opatření být uplatněno.

Šíření COVID-19 už neprobíhá jen mezi horníky v karvinských dolech. V tuto chvíli je mezikomunitní. Vedení kraje podle vyjádření hejtmana Ivo Vondráka nemá pravomoce na to uvalit na oblast karanténu. Tu má pouze krajská hygienická stanice.

"V tuto chvíli o karanténě Karvinska neuvažujeme. Ano, počet nakažených roste, ale v čase ten přírůstek spíše klesá. Jsou to všechno bezpříznakoví jedinci, nebo s velmi mírným průběhem. Nedochází k žádnému zásahu rizikových skupin, nebo k nějaké eskalaci, pokud jde o počty hospitalizovaných pacientů nebo na jednotkách intenzivní péče," vyjádřil se ministr Vojtěch s tím, že situace se z epidemiologického hlediska vylepší.

Různé názory

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže, který v sobotu uvedl, že podcenění situace na Karvinsku je důvodem, proč Česko hned u pěti států získalo status nebezpečné země, tomu bude spíše o opak. Tedy, že situace se jen tak lepšit nebude.

Na jeho slova ale zareagoval ministr zdravotnictví. "On rozumí cestování a chodu cestovních kanceláří, ale nemyslím si, že je odborníkem na epidemiologii. Nechme toto skutečně na odbornících, aby vyhodnotili situaci. ČR v tomto směru je posuzována jako celek z hlediska počtu nových případů. To, jestli bude Karviná v karanténě nebo nebude, to nehraje v tomto směru žádnou roli," prohlásil v reakci na Papežovo vyjádření Vojtěch a zároveň připustil, že pokud se situace na Karvinsku zhorší, ke karanténě přistoupí. Což řekl v sobotu i pro Českou televizi.

Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl, že situace je v tuto chvíli zmapovaná. A nejde o ta závažnou situaci jako byla u uzavřených obcí Litovel a Uničov v Olomouckém kraji.

"Jak vyplývá z dat CŘT NAKIT, výrazně přibylo na Karvinsku pozitivně testovaných mladých lidí a žen. Předpokládám, že jsou to především rodiny nakažených horníků. Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné," je přesvědčen hejtman Vondrák.

Pro Život v Česku epidemiolog Roman Prymula naopak uvedl, že pokud nedojde ke stiktnějšímu řešení situace, nákaza COVID-19 se může rozšířit do dalších oblastí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.