Rána pro Volodymyra Zelenského: Ukrajina by členem EU být neměla, uvedl rakouský ministr. Podle Andora Šándora si to myslí více zemí, ale mlčí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2022

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg (52) na 14. summitu evropských médií v rakouském Lechu uvedl, že Ukrajina by neměla být členem EU, uvedl to portál Evropská pravda s tím, že status kandidátské země jí nepřísluší, a to ani směrem do budoucna. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (64), který slova rakouského šéfa rezortu zahraničí okomentoval.

Prezident Volodymyr Zelenskyj (44) očekává, že status kandidáta EU by měla Ukrajina dostat v červnu. Rakouský ministr k věci uvedl, že některé balkánské státy, které kandidátský status mají, si už celou řadu věcí odpracovaly a nebylo by správné je přeskočit.

"Řekl bych, že to rakouské prohlášení je takové, že si to myslí více zemí, jen se to některé bojí říct nahlas, aby se nestrhla nějaká lavina kritiky. Ministr zahraničí správně říká, že řada čekatelských zemí z Balkánu si členství v EU odpracovala podstatně více," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický komentátor.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo z rakouského postoje zklamání. "Považujeme ho za strategicky krátkozraký a neslučitelný se zájmy sjednocené Evropy," reagoval na výrok rakouského šéfa rezortu zahraničí mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Podle Andora Šándora se dá postoj rakouského ministra chápat. "Myslím si, že pro EU je otázka zpochybněné národní svrchovanosti a stav ekonomiky důležitá věc, protože pokud má letos Ukrajině HDP spadnout o 45 procent, tak o čem se tu vlastně bavíme. Ministr zahraničí říká, že nelze upřednostnit politické rozhodnutí před ekonomickou a jinou realitou Ukrajiny. Je to konstatování stavu, který na Ukrajině je. Už před válkou zdaleka nebyla Ukrajina v takové ekonomické kondici a zdaleka tam nefungovala demokracie tak, jak to dnes říkáme," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedávno podpořila snahu Ukrajiny stát se členským státem. Přijetí nové země do EU musí schválit všechny členské státy. Rakouské veto by pro Ukrajinu bylo překážkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.