Raritní případ ze Znojma: Chlapeček přišel na svět ve vajíčku. Takto se narodí jedno miminko z 80 tisíc, říká mluvčí zdravotníků

Záchranná služba – Ilustrační snímek
Záchranná služba – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Narození děťátka je snad pro každou maminku okamžikem, který je velmi emotivní. Ale někdy může dojít k situaci, která se vymyká běžnému příchodu miminka na svět. Ve Znojmě řešili zdravotníci záchranné služby raritní případ chlapečka, který zůstal v neporušeném plodovém obalu. "Mělo by to být pouze jedno z 80 tisíc narozených dětí. Za záchrannou službu mohu jednoznačně říci, že se s těmito případy setkáváme velmi ojediněle. Říká se, že takto narozené děti jsou dětmi štěstěny," uvedla tisková mluvčí záchranné služby jihomoravského kraje Michaela Bothová pro ŽivotvČesku.cz.

Případ novorozeného miminka, kdy u překotného porodu zasahovala záchranná služba, překvapil samotné zdravotníky. Maminka totiž přivedla na svět zdravého chlapečka, u něhož se ukázalo, že se narodil v blanitém neporušeném obalu, tzv. vaku blanu. Ten před porodem samovolně praskne, nebo ho protrhne porodník. Jednalo se tedy o vzácnost, s níž se člověk rozhodně nesetkává často, mnohdy nikdy za celý život.

Děťátko dostalo jméno Oliver, které pochází z latinského slova oliva a v přeneseném významu představuje pro svého nositele mírumilovnost a také plodnost. Lidé tohoto jména bývají čestní a oplývají svérázným smyslem pro humor. Do vínku tak dostalo vznešené vlastnosti. Z hlediska výskytu případů obdobných malému Oliverovi však nejsou oficiální studie, mohou si je vést případně pouze porodnice.

Odhady odborníků ale jsou, mělo by jít pouze o jedno z 80 tisíc narozených dětí. "My to samozřejmě evidujeme z praxe, jezdíme k překotným porodům a někdy se nám to stalo, že se miminko narodí v plodovém obalu, ale statistiku si k tomu nevedeme. Ale mohu potvrdit, že se jedná skutečně o vzácný jev, výskyt takových porodů je opravdu minimální. Proto se také říká, že takto narozené děti jsou dětmi štěstěny, protože se to stane jednomu z desítek tisíc," vyjádřila se Michaela Bothová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje pro ŽivotvČesku.cz.

Mateřství je snad pro každou ženu něčím krásným, ale zároveň přináší velkou zodpovědnost. Herečka Kristýna Leichtová (36), kterou si diváci oblíbili v řadě televizních seriálů, už vychovává dvě děti – dcery Dorotku (3) a Rozárku (1), které má s partnerem Vojtěchem Štěpánkem (37). A tak už je z ní zkušená maminka, proto se nabízí otázka, zda dvojice nemá v plánu další dítě. "Nedokážu si představit, co všechno to obnáší, byť moje maminka měla rychle tři děti za sebou. Popravdě řečeno jsem o tom ani nepřemýšlela, protože teď toho mám opravdu hodně. Co se týká máminých rad, tak si asi jedu nějakou svou vlastní cestou," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz.

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě bylo odloženo děťátko. Holčička, kterou ve schrán...

I když číselné vyhodnocení počtu případů takových porodů u záchranné služby nelze vyhodnotit, jedno zůstává jisté. "Za záchrannou službu mohu jednoznačně říci, že se s těmito případy porodů setkáváme velmi ojediněle. K překotným porodům jezdíme, mají svoje specifika, někdy rodíme u lidí doma, občas jsme nuceni zastavit někde po cestě a rodí se v sanitce… Každý porod přináší něco svého. Konzultovala jsem to také s lékařkou, která zasahovala přímo na místě a pro maminku by to neměl být oproti standardnímu porodu žádný rozdíl," dodala vedoucí tiskové komunikace ZZSJMK pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu