Rastislav Maďar: Česko zabránilo koronavirové katastrofě, mohlo to u nás vypadat jako v Itálii

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Kdyby vláda v březnu o týden nebo o dva zaváhala, mohlo Česko čelit koronavirové epidemii podobných rozměrů jako v nejpostiženějších evropských zemích, třeba Itálii. V rozhovoru pro magazín Respekt to řekl epidemiolog Rastislav Maďar. Ten rázně odmítá potenciální kritiku, že mělo vedení země udělat něco jinak.

Týden nebo dva před katastrofou. V takové situaci bylo Česko podle Ratislava Maďara v březnu. Vláda naštěstí nezaváhala a přijala radikální opatření, která zabránila rychlému šíření nemoci Covid-19 mezi populací.

"V nejvíce zasažených oblastech, kde byl zaznamenán vyšší výskyt protilátek, se ukázalo, že v době, kdy se zavedla plošná karanténa, jsme se nacházeli jeden až dva týdny od spirály, která by nás poslala na nekontrolovatelnou šikmou plochu," řekl Respektu epidemiolog Maďar.

Už bychom to nedostali pod kontrolu

Podle Maďara by už potom nebylo možné dostat šíření koronaviru pod kontrolu. "Prudce by rostl počet nakažených a úmrtí. Takže byl bych nerad, kdyby se tady ex post objevovali lidé, kteří tvrdí, že jsme to měli udělat jinak. Ne, udělalo se to včas a teď jen musíme ještě chvíli vydržet," dodal.

Jak už říkali mnozí další experti, třeba hlavní epidemiolog Roman Prymula, druhá vlna koronaviru zřejmě nejvíc hrozí na podzim. "Jak se venku ochladí, lidé budou zase uvnitř, v menších prostorách, budou blíž k sobě, a může se tam klidně nějaká druhá vlna rozjet. Roční období nám také oslabí imunitu - a když na to nasedne koronavirus, bude schopen ublížit," uzavřel Maďar pro Respekt.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.