Rastislav Maďar o rozvolnění obchodů a služeb. Prozradil, kde by v současnosti nemělo nastat

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí třeba na venkovních sportovištích zpátky na dva. Od pondělí má začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. Dále se rozvolnění od pondělí bude týkat některých provozoven a služeb. "Omezené otevření obchodního segmentu není motivováno příznivou epidemiologickou situací, ale praktickou nutností kvůli otevření škol," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar (47) a poukázal na kraj, kde by se ještě mělo chvíli počkat.

Omezení počtu lidí, kteří se mohou setkávat třeba na venkovních sportovištích, podle ministra zdravotnictví nejspíš v pondělí ještě bude na 20. Podle pandemického zákona podle něj nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. Zároveň uvedl, že větší shromažďování může být riziko.

Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) budou moci znovu otevřít od 12. dubna. Schválila to v úterý vláda.

"Omezené otevření obchodního segmentu není motivováno příznivou epidemiologickou situací, ale praktickou nutností kvůli otevření škol. Osobně to umím akceptovat za dodržení nastavených preventivních opatření. Nemělo by to však nastat tam, kde je situace nejhorší, zejména ve Zlínském kraji, kde by vše včetně škol mělo ještě týden počkat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar svůj pohled na situaci.

Kvůli návratu dětí do škol kabinet podle Havlíčka uvolní od následujícího pondělí provoz prodejen s dětským oblečením a obuví, a papírnictví. Dále budou moci fungovat prodejny pietního zboží, farmářské trhy, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje.

Návrat žáků do škol po 12. dubnu bude pro Českou republiku zatěžkávací zkouškou a na konci dubna už budou odborníci i politici vědět, zda rozvolňování nepřináší rizika. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, kdy a jak by mohlo dojít k otevření restaurací a služeb. Ministrovi se líbí princip jednodenní propustky k normálnímu životu na základě negativního testu. "Necháte si udělat antigenní test nebo PCR test. Pak máte možnost jít například do restaurace nebo do obchodu," popsal Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz, jaký model rozvolňování ho zaujal.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

Vláda kvůli zamezení šíření nového typu koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Následně na 3 týdny kabinet povolil rozvolnění v prosinci. Dále od 19. ledna umožnil provoz prodejcům dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží. Kvůli zhoršující se epidemické situaci ale od 1. března vláda prodejcům dětského zboží výjimku ze zákazu prodeje zrušila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu