Denní pas s platností 24 hodin. Ministr Arenberger uvedl, jak by se mohly otevřít restaurace

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Návrat žáků do škol po 12. dubnu bude pro Českou republiku zatěžkávací zkouškou a na konci dubna už budou odborníci i politici vědět, zda rozvolňování nepřináší rizika. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, kdy a jak by mohlo dojít k otevření restaurací a služeb. Ministrovi se líbí princip jednodenní propustky k normálnímu životu na základě negativního testu. "Necháte si udělat antigenní test nebo PCR test. Pak máte možnost jít například do restaurace nebo do obchodu," popsal Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz, jaký model rozvolňování ho zaujal.

Česká republika se dostává do další etapy boje s koronavirem a přichází fáze opatrného rozvolňování. Od 12. dubna padne zákaz cestování mezi okresy a do škol se začnou vracet žáci. Ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš i nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger se shodují, že společnost musí být enormně opatrná a každý rozvolňovací krok musí být vyhodnocen. Případné chyby či uspěchání některých kroků by virus podle odborníků rychle »trestal«.

"Ohledně dalšího rozvolňování budeme přesnější v situaci, kdy uvidíme, jak nám zafungovaly Velikonoce a jak nám zafunguje návrat dětí do škol. Uvidíme, jak se promítne návrat téměř půl milionu malých dětí do škol. Až toto vyhodnotíme, budeme schopní přesněji říct, kdy čekat otevření restaurací a služeb," řekl nový ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz. Na konci dubna by pak při příznivém scénáři mohla začít vláda uvažovat o otevírání služeb a restaurací. Virologové, epidemiologové i nový ministr zdravotnictví se shodují, že tam, kde je možné efektivně testovat, tam je možné rozvolňovat.

"Všude, kde je možné testovat, se můžeme vracet k normálnímu životu. Stejně mohou postupovat i služby, často ani tam není problém zákazníky otestovat. Řekl bych, že ti, kteří testování dokážou zajistit, mají mít přednost v rozvolňování. A týká se to i pořadatelů kulturních a sportovních akcí. Je to v zájmu nás všech - čím víc lidí dokážeme otestovat, pokud možno PCR testy, tím rychleji se všichni vrátíme k normálnímu životu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

S tímto principem souhlasí také Petr Arenberger. Ten si dokonce dokáže představit, že by se rozvolňovalo na lokálním principu - v této souvislosti zmínil experiment z německého města Tübingen. Stotisícové město ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko najelo na projekt denní karty, která otestovaným dovoluje na 24 hodin návrat k normálnímu životu.

"Říkají tomu Tagespass, jde o jednodenní průkazku, kterou člověk dostane, když si necháte udělat antigenní test nebo PCR test. Pak máte možnost jít například do restaurace nebo do obchodu, řekl ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

V Tübingenu 16. března spustili projekt, kdy lidé po absolvování testu dostanou na 24 hodin speciální kartu, která jim umožňuje přístup do kaváren, restaurací či cukráren. V samotném Tübingen přijali projekt s nadšením. Celorepubliková reakce byla rozpačitá a část německé veřejnosti projekt kritizovala, že lokální pravidla odlišná od zbytku země mohou v delším horizontu vést ke vzniku regionálních ohnisek koronaviru. "Projekt je na úrovni testování, bude se to teprve vyhodnocovat a uvidí se, zda to bylo správné řešení či nikoliv. Je to jedna z variant. Určitě je lepší sdílet prostor s lidmi, o kterých víme, že jsou negativní, než jen sedět doma. Mohlo by to být jedno z řešení, jak otevřít jednotlivé provozovny," dodal ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.