Rastislav Maďar popsal výskyt britské mutace v Česku. Dominantní dokáže být za pár týdnů, míní

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

Aktuální hrozbou v době panující epidemie koronaviru v Česku je výskyt nové takzvané britské mutace, která je podle odborníků více agresivní a šíří se v populaci o čtyřicet až sedmdesát procent rychleji. "Podle dosavadních zkušeností stačí nové variantě k získání dominantního postavení přibližně dva měsíce," uvedl bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Britská mutace na území Česka znamená zásadní problém především pro zdravotnický systém, který se už v současné době nachází v poměrně tíživé situaci. Další nárůsty nakažených pacientů mohou znamenat alarmující stav vedoucí ke kolapsu zdravotnictví, před čímž opakovaně varuje také prezident České lékařské komory Milan Kubek (52).

Aktuální přehled o tom, jak přesně to vypadá s britskou mutací na našem území, zatím nebyl úřady zveřejněn. "V České republice zatím přesně nevíme, jaký je výskyt nové mutace v různých částech země, protože se sekvenace (přečtení genetické informace viru, pozn. red.) neprovádí dostatečně často. Z toho důvodu neznáme naši aktuální situaci, i když se objevují různé odhady," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že některé informace o nové mutaci koronaviru lze přejímat ze zkušeností Spojeného království.

"Zkušenosti z Velké Británie ukazují, že nové variantě stačí k získání dominantního postavení přibližně dva měsíce," doplnil renomovaný epidemiolog, který se od roku 1997 specializuje na prevenci a kontrolu infekčních onemocnění, nákazy, cestovní a tropickou medicínu a je také autorem několika odborných knih.

Největší nebezpečí britské mutace tkví v rychlosti jejího šíření, kdy při kontaktu s nakaženým i přes dodržení základních bezpečnostních opatření - vzdálenosti dvou metrů i nasazené roušce, může dojít k přenosu nákazy během pouhých vteřin.

Od propuknutí první vlny epidemie v Česku na jaře loňského roku bylo zaznamenáno přes 1 034 975 potvrzených případů a počet lidí hospitalizovaných v nemocnicích přesáhl číslo 5 400.

Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzové...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.