Rastislav Maďar: Při zhoršení epidemiologické situace nelze vyloučit roušky plošně i venku

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2020

V Česku bude od úterý 1. září znovu povinné zakrytí nosu a úst ve vnitřních prostorách. Jde zejména o obchodní centra, úřady, veřejnou dopravu či školy mimo třídy. Opatření má bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku. Nová pravidla platí i pro karanténu. Pokud situace bude z epidemiologického hlediska nadále neuspokojivá, může podle Rastislava Maďara, který vede ministerskou pracovní skupinu pro uvolňování karantény, dojít i k plošnému nošení roušek ve venkovních prostorách.

Od 1. září vstoupí v platnost plošné zavedení roušek ve vnitřních prostorách. Jak vidíte variantu, že se roušky zavedou plošně i venku?

Přeji si, aby k tomu nemuselo dojít. Pokud by však nastalo významnější zhoršení epidemiologické situace, vyloučit to nelze. Nakonec už teď k tomu přistoupily některé země Evropy. U nás to ale zatím není na stole ani jako prvotní záložní plán.

Může dojít podle vás k dalším opatřením, pokud počet nakažených bude exponenciálně narůstat? A o jaká by se mohlo jednat?

Každá země musí mít připravena opatření, která by musely nastat v rámci snahy o zabrzdění růstu incidence. Byly by to primárně nejvíce rizikové místa, jako jsou hromadné akce, zejména bez sezení a taky kluby či podobná zařízení s nočním provozem. I tato opatření v některých zemích Evropy platí dokonce už teď.

S podzimem dojde k mixu respiračních onemocnění. Lidé budou zaměňovat chřipku s koronavirem. Počítá vládní plán s navýšením testovacích kapacit?

Testovací kapacity budou na podzim navýšeny, ale ani tak by nebylo možné testovat více než milion nemocných s podobnými příznaky za poměrné krátké časové období. I proto musíme snížit počet všech respiračních viróz plošně rouškami v rizikovějších vnitřních veřejných prostorech už od září.

Může dojít k tomu, že pokud se nepodaří šíření viru »zašlápnout«, že bude docházet k lokalitním karanténám?

Je to velmi pravděpodobné, ale všechny procesy jsou nastaveny tak, abychom to zvládli stejně dobře, jako jiné země Evropy, které mají před podzimem slušnou startovací pozici.

Od příštího týdne se změní pravidla pro karanténu a izolaci. Bude na 10 dnů...

Rozhodnutí o zkrácení karantény na 10 dní padlo tento týden a nebyla na tom všeobecná odborná shoda. Alespoň zůstalo u dvou PCR testů k vyloučení pozitivity kontaktů.

Kdo je Rastislav Maďar:

Lékař Rastislav Maďar (3. května 1973) je odborníkem na cestovní medicínu a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. K roku 2020 je vedoucím resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro rozvolňování v souvislosti s onemocněním COVID-19, je koordinátorem ministerské pracovní skupiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.