Rastislav Maďar promluvil o tom, jak se vyhnout nákaze britskou mutací koronaviru. Uvedl, co člověka ochrání

Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara

Epidemie v Česku zatím nevykazuje dobré výsledky a situace je stále velmi vážná. S výskytem britské mutace koronaviru se však výrazně zvyšuje riziko nákazy, protože nový typ viru se šíří o 40 až 70 procent rychleji. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar (47) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, jak se dá účinně chránit před tím, aby se člověk nakazil, a čemu je nutné se rozhodně vyhýbat.

České úřady zatím nezveřejnily informaci o tom, jak to u nás vypadá s výskytem nového typu koronaviru. Podle odborníků je britská mutace oproti původnímu viru nakažlivější a rychleji šiřitelná. Existuje však několik účinných zásad, kterými lze výrazně snížit riziko nákazy.

"Základní ochrana je v principu podobná, dodržovat potřebnou vzdálenost a tam, kde to není možné, jako například MHD a výtah, by měl člověk místo roušky použít raději respirátor," řekl renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné myslet na aktuální kritickou situaci a nepodceňovat její závažnost.

K tomu apeluje na to, aby se lidé nestýkali a nescházeli ve větších skupinách, protože tím mohou zabránit nekontrolovanému šíření epidemie. "Je nezbytné se i nadále vyhýbat místům s vyšším výskytem jiných osob mimo svou nejbližší rodinu. Vzhledem k vysoké obsazenosti lůžek v nemocnicích je na to nutné myslet víc než kdykoli předtím," dodal Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz

Index protiepidemického systému (PES) se již několikátý den drží na 71 bodech a reprodukční číslo udávající množství lidí, kteří se nakazí od jedné pozitivně testované osoby, mírně kleslo na hodnotu 1,04. Vláda včera schválila žádost o prodloužení nouzového stavu, který má skončit v neděli 14. února. Za pondělní den laboratoře evidují 7663 nových případů lidí s onemocněním covid-19.

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od za...

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat nejméně do poloviny února, kdy následně ale dojde k prvnímu rozvolnění. Během následujících dvou týdnů by se totiž podle epidemiologa a poradce premiéra Andreje Babiše (66) mohli žáci vrátit do škol. "Do dvou týdnů by měly být otevřeny 1. stupně škol," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.