Rastislav Maďar upřesnil, jak to bude s rouškami místo respirátorů. Popsal, co nakonec rozhodne

Adam Vojtěch a Rastislav Maďar
Adam Vojtěch a Rastislav Maďar
Foto: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) již dříve uvedl předpoklad, že od začátku července budou lidem v MHD a v obchodech stačit pouze chirurgické roušky místo respirátorů. Podmínkou pro toto zmírnění pravidel je další - příznivý - vývoj epidemie koronaviru. Epidemiolog Rastislav Maďar (48) by byl dočasně pro, ale existují obavy z šíření indické mutace. "Odborný názor není jednotný," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Adam Vojtěch předpokládá, že by nošení roušek mělo být od začátku července pokud se situace bude dál zklidňovat. Přihlížet bude k několika parametrům, a to incidenci, relativní pozitivitě testů či výskytu mutací. "Jednání odborníků probíhají, ale zatím k tomu není konsensus. Zatím nemáme definitivní stanovisko. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o začátek července. Ale stále o tom vedeme diskuzi a vyhodnocujeme rizika a přínosy. Chtěli bychom dokončit debatu do konce tohoto týdne," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který je v úzkém kontaktu s šéfem rezortu zdravotnictví, nepanuje jednotná shoda odborníků. "Já bych byl za, aby se tak alespoň na dočasnou dobu stalo, zejména v neklimatizovaných vnitřních prostorách jako například MHD. Ale proti jsou obavy některých kolegů z infekčnější indické varianty, kterou zatím sice výrazně nevidíme, ale může se u nás už šířit a současné obavy z toho, že případný následný návrat k respirátorům by se nesetkal s ochotou. Je tedy možné, že nakonec rozhodne politický názor," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

V Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) zatím nebude zaváděno povinné očk...

Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení loni v polovině března přijímala veřejnost různě. Roušky se loni nosily do začátku července, po letním uvolnění se v září vrátily. Od letošního února je převážně nahradily respirátory.

Zavřít reklamu