Realitní expert odhadl, kolik dnes stojí honosná vila Dagmar Havlové, kterou v roce 1993 pořídil bývalý prezident za 30 milionů korun

Dům Dagmar Havlové
Dům Dagmar Havlové
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2022

Václav Havel (†75) byl prvním prezidentem České republiky. V prezidentské funkci setrval dvě funkční období, z nichž to první započalo v roce 1993. Ve stejném roce si společně s manželkou Olgou (†62) pořídil nádhernou vilu na Praze 6, kde později žil i s druhou manželkou Dagmar Havlovou (69). Té dům patří dodnes. "Nebál bych se říct, že to je jeden z pražských pokladů, pokud jde o nemovitosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz realitní expert Dušan Měchura a odhadl, jakou má dům pořízený za 30 milionů korun hodnotu dnes.

Václav Havel dlouhodobě působil jako státník, jenž si lidským přístupem získal ve společnosti velkou oblibu. Jeho působení na české politické scéně ho nakonec dostalo do funkce historicky prvního prezidenta České republiky – poprvé byl zvolen 26. ledna 1993. Téhož roku si v Praze pořídil vilu za 30 milionů korun, která byla domovem jemu i tehdejší manželce Olze.

Ještě než si ji Václav Havel pořídil, byla vila na Praze 6 domovem architekta Rudolfa Eislera. Manželé Havlovi v ní dva roky žili tak, jak ji zakoupili, v roce 1995 ji ale podrobili rozsáhlé rekonstrukci. Jejím cílem nebyla proměna vily na moderní dům, ale zachování její duše.

Podle portálu prazdnedomy.cz bylo spodní patro za života Olgy Havlové jejím prostorem. Významně se podílela na jeho vybavení. Václav Havel pak okupoval podkroví, kde měl pracovnu i knihovnu. Manželé plánovali, že v domě stráví důchod, toto přání se však nesplnilo oběma. Olga Havlová v nedožitých 63 letech podlehla rakovině, zemřela přímo v domě.

Dagmar Havlová, která v domě stále žije, si v roce 2021 na sociálních sítích postěžovala na nepříjemnost s ním spojenou. Pod okny jí totiž stávají turisté, kteří poslouchají výklad průvodce. Takový povyk před místem, kde se má cítit bezpečně, se jí pochopitelně nelíbí. Kdyby se nejen z tohoto důvodu ale rozhodla dům prodat, rozhodně by netratila. Podle odborníka má dnes totiž až pětinásobnou hodnotu než v době, kdy ho Václav Havel zakoupil.

"Praha 6 je velmi oblíbená lokalita, byla vždy, a jestli tento dům v roce 1993 zakoupil Václav Havel s první dámou Olgou za cenu 30 milionů, tak vzhledem k tomu, že za tu dobu se trh zejména v rámci cenové politiky změnil, tak se bavíme v současnosti o ceně v rozmezí 100 až 150 milionů korun. Je to velmi žádaná lokalita, Praha 6 patří obecně k nejžádanějším lokalitám, a to už historicky. O tomto domu se obecně ví, že patřil architektovi Rudolfu Eislerovi. V roce 1995 prošla vila renovací. Nebál bych se říct, že to je jeden z pražských pokladů, pokud jde o nemovitosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený realitní expert Dušan Měchura, který se profiluje jako prodejce nemovitostí pro náročné klienty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.