Řeknu vám, odkud si Češi přivezli koronavirus. Ministr Adam Vojtěch odhalil tři země

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2020

V Česku hygienické stanice vedou záznamy o prvních případech, kdy si Češi přivezli z letní dovolené v zahraničí nákazu koronavirem. Doposud nebylo jasné, o jak velký počet lidí jde a kde se nakazili. Ministerstvo zahraničí to odmítlo uvést kvůli ochraně osobních údajů. Až ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v neděli lidově řečeno prolomil ledy...

Na první nakažené Čechy, kteří se vrátili ze svých dovolených, upozornily Lidové noviny. Skutečnost, že se mezi Čechy vracejícími se ze zahraničí objevili koronavirem postižení jedinci, potvrdil v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ano, už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ řekl Vojtěch Seznam Zprávám s tím, že jde o tři země, a to Chorvatsko, Bulharsko a Řecko. Jde o destinace, kam se každoročně Češi nejčastěji vydávají.

Je třeba, aby lidé byli obezřetní a sledovali aktuální epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích, včetně lokálních ohnisek nákazy. Pokud si někdo přece jen zvolí návštěvu zahraničních destinací, například Chorvatska, Řecka, Bulharska a dalších Čechy oblíbených míst, je třeba počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit,“ řekl Seznam Zprávám Vojtěch.

Chorvatsko zavádí nová opatření

O tom, že rizika nákazy v zahraničí jsou poměrně vysoká, hovoří skutečnost, že v posledních dnech se v řadě zemí nákaza začala silněji šířit.

Příkladem je čtyřmilionové Chorvatsko, které je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Tam za uplynulých 24 hodin evidují rekordních 140 nakažených. Proto od pondělí dochází k opatřením. Tím jsou roušky v obchodech, veřejné dopravě a u zaměstnanců. Ale i v dalších zemích se čeští turisté setkají s rouškami. Třeba v Itálii či Rakousku.

Zhoršená epidemiologická situace vedla ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. To znamená, že Češi musí od pondělí po návratu z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

V České republice je aktuálně nejhorší situace v ohniscích na Karvinsku, Kutnohorsku a na Jihlavsku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.