Rekord, který rozděluje společnost. Žena přivedla na svět miminko v 70 letech. Otec dítěte je ještě o 5 let starší

Sedmdesátiletá matka Jivunben Rabari s manželem Maldharim (75)
Sedmdesátiletá matka Jivunben Rabari s manželem Maldharim (75)
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

V dnešní společnosti není neobvyklé, když se matkou stane dospívající dívka. Ale najdou se i opačné extrémy, k nimž patří také sedmdesátiletá Jivunben Rabari. S manželem Maldharim (75) se snažili dlouhá léta o početí potomka, avšak bezúspěšně. Jejich šťastná chvíle přišla až nyní, kdy se díky lékařské metodě umělého oplodnění dočkali zdravého chlapce. Indka se tak zařadila mezi nejstarší matky na světě.

Manželská dvojice pochází z malé vesničky Kemora v indickém Gudžarátua, kde spolu žije už 45 let. Jejich snaha o založení rodiny nevyšla, a tak se rozhodli počít dítě tzv. metodou IVF – jedná se o umělé oplodnění, které umožňuje, že vajíčko dokáže splynout se spermií mimo tělo. Žena sice neměla k dispozici žádný průkaz totožnosti, který by její věk potvrzoval, ale trvá na tom, že jí bylo už 70 let.

"Když k nám poprvé přišli, dozvěděli se od nás, že jsou na dítě příliš staří, ale trvali na tom. Tvrdili nám, že hodně členů rodiny podstoupilo umělé oplodnění také. Tohle je jeden z nejvzácnějších případů, jaké jsem kdy viděl," vyjádřil se k celé věci doktor Naresh Virji Bhanushali, který pracuje v centru reprodukční medicíny Harsh Ivf Centre, jak informoval deník The Sun.

Narození dítěte v tak vysokém věku matky je logicky považováno i zkušenými lékaři za jistý zázrak, protože tělo sedmdesátileté ženy je samozřejmě v mnoha ohledech jiné. Šance, že by v tak pokročilém věku otěhotněla přirozenou cestou, se dají považovat za téměř nulové. Přesto všechno Jivunben Rabari nepřekonala další Indku Mangayammu Yaramati, která v září 2019 přivedla ve věku 74 let na svět pomocí metody IVF dokonce dvojčata.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.