Respirátor v MHD a budovách zatím nenahradí rouška, rozhodl Adam Vojtěch. Jiného názoru je epidemiolog

Profimedia
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 6. 2021

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) dnes odpoledne uvedl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Původně se zvažovalo zmírnění pravidel od 1. července. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by naopak ve vedrech roušky mohly být uplatněny. "Myslím si, že roušky by se uplatnit daly, byť by nahradily respirátory," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace," uvedl ministr.

Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo 8. června zrušeno nošení roušek při výuce. "Zdá se, že se může něco dít právě v té nejmladší generaci, která ještě není proočkovaná nebo minimálně, a ten virus se takto může šířit," dodal Adam Vojtěch.

Epidemiolog Roman Prymula se mírně přiklání k tomu, že naopak roušky by se mohly uplatnit. "Myslím si, že roušky by se uplatnit daly, byť by nahradily respirátory. V letním období to tak přijato může být, ale musíme počítat s tím, že pokud nebudeme dostatečně proočkování, můžeme v tom nošení respirátorů následně pokračovat," řekl svůj pohled na současnou situaci Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ministra je nutná obezřetnost, aby při odjezdu dětí na prázdniny a jejich setkávání v jiných kolektivech nenastalo zhoršení. Před odjezdem na tábory mají povinnost absolvovat test, antigenní nebo PCR. Ten je nutný v případě, že tábor trvá déle než sedm dní, aby dítě nemuselo být přetestováno ještě na táboře pořadateli.

Už minulý týden Vojtěch připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

Povinná ochrana úst a nosu byla v Česku zavedena už loni na jaře, když se objevily první případy nákazy koronavirem. Přes léto byla povinnost zmírněna a v MHD zůstala jen v metru v Praze, roušky se znovu zavedly v září. Od konce letošního února musí lidé nosit respirátory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu