Restaurace mohou od pondělí otevřít vnitřní prostory. Je vidět, že vláda opět nemá nic připravené, říká Radek Kašpárek

Šéfkuchař Radek Kašpárek
Šéfkuchař Radek Kašpárek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Restaurace a další stravovací zařízení budou moci od pondělí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) otevřít vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Nutné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. "Konečně můžeme otevřít, ale my v pondělí neotevřeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz spolumajitel slavné restaurace v centru Prahy a porotce reality show o vaření Radek Kašpárek.

Vojtěch náhlou změnu oznámil na páteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle něj přistoupila kvůli tomu, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu. Podle ministra by mělo být uvolňování pomalejší a sám by byl spíše pro otevření až od 14. června, jak bylo dříve avizováno, uvedl.

"Konečně můžeme otevřít, ale my v pondělí neotevřeme. V pátek ráno jsem se to dozvěděl, ale teprve v pondělí navezou dodavatelé zboží. Musím svolat zaměstnance a až to všechno nachystáme, tak otevřeme. Domníval jsem se, že dají hospodským týden čas. Ti, co mají zahrádky, jsou připraveni a jsou v pohodě. Já to vidím reálně, že otevřeme ve středu či ve čtvrtek. Je to vidět, že vláda opět nemá nic připravené a neví, jak to v restauracích či hospodách chodí," řekl pro ŽivotvČesku.cz michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek.

Kromě stravovacích zařízení dále od pondělí mohou otevřít umělá koupaliště, sauny, solné jeskyně či wellness. V bazénech a na koupalištích bude platit limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. V saunách, wellness nebo solných jeskyních bude smět být kapacita naplněna na maximálně 30 procent. Vojtěch to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. V bazénech a koupalištích bude podle ministra zdravotnictví nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.