Režisér Zdeněk Troška prozradil, jak má vypadat opravdová pohádka. Musí v ní hrát hezcí lidé, říká

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2020

O Zdeňku Troškovi (67) se mluví jako o režisérovi pohádek a vesnických komedií. Pod jeho taktovkou vznikly skvosty, které ovlivnily několik generací. A konkrétně pohádka je filmový útvar, který ho opravdu baví. "Pohádek je málo a jde o nejkrásnější žánr, který znám," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz proč se nikdy nepouštěl do celovečerních snímků, v nichž dominuje akce.

Velkou část filmové tvorby Zdeňka Trošky tvoří pohádkové příběhy. Jeho první pohádka byla O princezně Jasněnce a létajícím ševci, následovaly hity jako Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, Nejkrásnější hádanka nebo Čertova nevěsta a další.

"Detektivek, kriminálek a akčních věcí je v Česku hodně. Ale pohádek je málo a pohádky jsou nejkrásnější žánr, který znám. Měl jsem navíc štěstí, že mě na FAMU učil pan Bořivoj Zeman, otec české filmové pohádky. Myslím, že jsem se od něj hodně naučil a osobně mám rád pohádky už od dětství. Podle mě je pohádka nejkrásnější literární i filmový útvar, pokud se neničí příliš moderními věcmi. To tam nepatří," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz režisér Zdeněk Troška. Zároveň prozradil, co je na pohádce nejtěžší natočit. Pohádka má totiž svá specifika.

"Pohádka musí skončit vždy dobře. Musí být jednoduchá, přehledná, na jedné straně musí být jasně identifikovatelné zlo, na druhé straně dobro a ten boj musí vždy dobro vyhrát. Jinak by to nebyla pohádka, ale současnost. Pohádka musí být především krásná, a to v každém ohledu. Filmaři si musí dát práci s výběrem míst, kde se bude točit, ať už jde o exteriéry či interiéry. Musí být půvabná, poetická, musí v ní hrát hezcí lidé, znít hezká hudba, všechno musí být krásné," dodal pro ŽivotvČesku.cz režisér Zdeněk Troška.

Na vlastní filmy se Zdeněk Troška po jejich uvedení v kinech nedívá. Kromě televizních seriálů a filmů stojí Zdeněk Troška také za několika operami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.